تارخ انتشار: دوشنبه 25 تیر 1397 - 15:41
کد خبر : 40130
27 بازدید

در پشت صحنه «۲۰۱۸» چه گذشت/ جریان «قوتو» خوردن عادل فردوسی پور

آخرین قسمت از برنامه «۲۰۱۸» شب گذشته ۲۴ تیرماه روی آنتن شبکه سه سیما رفت که جذابیت اتفاقات پشت صحنه آن کمتر از آنچه روی آنتن رفت، نبود.

در پشت صحنه «۲۰۱۸» چه گذشت/ جریان «قوتو» خوردن عادل فردوسی پور

به گزارش نگارانه به نقل از مهر؛ شب گذشته ۲۴ تیرماه فینال رقابت های جام جهانی فوتبال بود و حداقل چند میلیون نفر پای تلویزیون به تماشای آخرین رقابت بین کرواسی و فرانسه نشستند و حال شاید برایتان جالب باشد بدانید آخرین رقابت از پشت دوربین های برنامه «۲۰۱۸» جایی که عادل فردوسی پور برنامه اش را به آنتن می برد، چگونه بود.

روز گذشته حدود ساعت ۱۹ وارد استودیو ۱۱ در ساختمان سیما می شویم. استودیو شلوغ است و عوامل برنامه «۲۰۱۸» تمام انرژی یک ماهه خود را جمع کرده اند تا آخرین شب برنامه را به پایان برسانند. مرتضی میرباقری معاون سیما، علی فروغی مدیر شبکه سه، حسین آقازمانی مدیرگروه ورزش شبکه و چند تن دیگر از مدیران نیز به پشت صحنه آمده اند تا در فینال رقابت ها با عادل فردوسی پور گپی زده باشند و خداقوت بگویند. حضور آنها در پشت صحنه استودیو با مراسم پیش از بازی همزمان است و عادل فردوسی پور در استودیو این تصاویر را گزارش می کند.

میرباقری و مدیران شبکه سه در پشت صحنه روی صندلی ها مستقر هستند تا در فرصت مناسبی که آنتن روی آگهی های بازرگانی می رود فردوسی پور با مدیران احوالپرسی داشته باشد. آنتن تلویزیون قبل از شروع مسابقه روی تصویر جام است و فردوسی پور به شوخی روی آنتن می گوید «ما اینجا مهمانانی داریم که همین الان می توانیم مجوز پخش تصاویر را بگیریم البته تصویر جام است و مشکلی ندارد» مدیران لبخندی می زنند و میرباقری با همان لبخند می گوید «اشکالی ندارد» که البته صدایش را شنوندگان نمی شنوند.

بازی را مزدک میرزایی از ساختمان پخش گزارش می کند که با این استودیو فاصله دارد. بازی که شروع می شود دوربین های استودیو توقفی به خود می دهند و عادل فردوسی پور برای احوالپرسی با مدیران به پشت صحنه می آید. میرباقری در جملاتی به او خسته نباشید می گوید و از یک ماه تلاش او تشکر می کند. معاون سیما به آمار مخاطبان برنامه اشاره می کند و بعد گفتگوی میان معاون سیما و فروغی مدیر شبکه و فردوسی پور دقایقی بدون اینکه کسی چیزی بشنود ادامه پیدا می کند.

عادل فردوسی پور اهل کرمان است و ماجرای علاقه اش به قوتوی کرمان را همه می دانند و چندین بار هم در استودیو از این محصول شیرین کرمانی حرف زده است. میرباقری حین این گپ زدن ها به شوخی از این قوتوها می پرسد. این قوتوها آنقدر در استودیو در دسترس است که عادل همانجا می گوید برای میرباقری قوتو بیاورند و بعد روند قوتو خوردن را با اشتیاق تشریح می کند: اینکه ابتدا باید مقداری از پودر قوتو را در دستانش بریزد و بعد یک باره مشتش را در دهانش خالی کند.

 صحنه تست قوتو با خنده اطرافیان همراه است، میرباقری هم به شوخی دیگران را برای تست قوتو شاهد می گیرد و بعد درنهایت قوتوی معروف را امتحان می کند. تقریبا همه می دانند این قوتوها چه طعمی دارند و هرازگاهی حین ضبط به سراغ بسته قوتو می روند و پاتکی به آن می زنند.

جمع عوامل پشت صحنه برنامه «۲۰۱۸» که اکثرشان همان عوامل برنامه فوتبالی «نود» هستند جمعی شاد و صمیمی هستند. چند نفری هم در این تیم هستند که دستیار فردوسی پور هستند و به دست راست های او معروفند. ویژگی های این افراد از یک لحاظ به خود او شبیه است اهل مصاحبه نیستند ولی سوالاتم را کامل ولی با درنظر گرفتن ملاحظات جواب می دهند؛ توضیحاتی درباره برنامه و جزییاتی دیگر از فضای صمیمی ای که بین تیم «۲۰۱۸» حاکم است تا بیان استرس ها و سختی های تیم برنامه در این یکی دو ماه.

تقریبا بخش عمده تیم برنامه اهل شوخی هستند مثلا وقتی ساسان نجات پور دستیار فردوسی پور تک تک عوامل برنامه در پشت مانیتورها، اتاق صدا، تدوین و… را معرفی می کند خودشان با یکدیگر شوخی می کنند و فضای استرس های آخرین شب را با طنز سر می کنند.

وسط شوخی ها از یکدیگر با عنوان غول صدا، بهترین تصویربردار، موفق ترین… و صفت هایی از این دست هم استفاده می کنند. تیمی که ۷۵ نفر هستند و در بخش های مختلفی چون اتاق صدا، اتاق رژی و استودیوی برنامه مستقرند و چند نفری هم در طول یک روز تولید و پخش برنامه دایم بین این اتاق ها در رفت و آمد هستند.

سعید رضایت یکی از دو کارگردان تلویزیونی برنامه است که ابتدا با اشاره به تصویربرداری برنامه بیان می کند: تیم «۲۰۱۸» همه حرفه ای هستند، ما پنج تصویربردار داریم که همه تصویربرداران بازی های فوتبال و برنامه های ورزشی هستند. باقی عوامل این تیم نیز افراد حرفه ای هستند.

هر روز از ساعت دو یا سه عصر به استودیو می آمدیم و تا نیمه شب هم اینجا بودیموی همچنین به سختی های کار اشاره می کند و می گوید: ما در این مدت هر روز از ساعت دو یا سه عصر به استودیو می آمدیم و تا نیمه شب هم اینجا بودیم و حتی یک میز مونتاژ اینجا گذاشته شد تا بسیاری از آیتم های لحظه ای را اینجا تدوین کنند.

رضایت در سخنان کوتاهی درباره برنامه «نود» که بعد از اینجا باید دوباره روی آنتن رود، توضیح می دهد: جمعه ۲۹ تیر برنامه ای برای پخش پشت صحنه «۲۰۱۸» داریم و بعد از آن مشخص نیست که دوشنبه یک هفته دیگر یا ۲ هفته دیگر با «نود» بازگردیم.

استودیو شماره ۱۱ از چند بخش تشکیل شده است و سه ویدیووار در سه طرف استودیو قرار دارد. یک بخش از دکور همان تونلی است که به تونل افتخار معروف است و ملی پوش ها از داخل آن به استودیو وارد می شوند. طراحی این دکور بر عهده امیرحسین میرطالب است که طراحی دکور مناظره های نامزدهای ریاست جمهوری را نیز بر عهده داشته است.

میرطالب در سخنان کوتاهی از روند ساخت دکورها به خبرنگار مهر می گوید: من طراحی دکورها را از چندین ماه قبل شروع کردم و ساخت دکورها نیز حدود یک ماه قبل از کار شروع شد. فردوسی پور روی کیفیت کار حساسیت دارد و نمی خواست دکورهای مشابهی داشته باشد و باید به این موارد توجه می داشتیم.

نیمه دوم بازی شروع می شود. پروژکتورها خاموش است و هرکسی در گوشه ای از استودیو در حال تماشای بازی است. اکثر عوامل روبه روی ویدیووار اصلی که در بک گراند فردوسی پور قرار دارد، نشسته، صندلی ها را برگردانده و بازی را تماشا می کنند. برخی هنگام گل ها از هیجان فریاد هم می کشند و درکل چند ساعتی که در استودیو هستید همیشه فریاد و داد و هیجان زیرصدای استودیو و حرف ها و مصاحبه هاست.

خود فردوسی پور امروز چندان هیجان خاصی ندارد. بیشتر سرش در تبلت و گوشی های موبایل سرگرم است و گویی دارد مواردی را چک می کند هر از گاهی هم دستیارانش را صدا می کند، نکته ای می گوید و یا برای آیتم ها و پلی بک ها مسایلی را با هم بررسی می کنند.

بازی تمام می شود و صحنه را دوباره برای آنتن تلویزیون آماده می کنند. صفحه تلویزیون روی مراسم فینال و اهدای جام است. در اتاق رژی درباره نحوه گزارش مراسم صحبت می کنند و اینکه فردوسی پور در استودیو بماند یا خیر.

ماندن در اتاق رژِی تقریبا برای خبرنگاران ممنوع است اما شاید خیلی لذتبخش تر از استودیوی خود برنامه باشد چراکه بخشی از اتفاقات و هماهنگی ها با عادل فردوسی پور، تصمیم گیری های برنامه و حتی اتفاقات و چانه زنی ها همین جا رقم می خورد.

حتی عوامل از اینجا هیجان بیشتری دارند و تند تند با هم درباره هر لحظه از بازی حرف می زنند و اتفاقات را آنالیز می کنند.

حسین آقازمانی مدیرگروه ورزش شبکه سه چند باری دست به تلفن می شود. اینجا همان نقطه ای است که بابت پخش بخشی از تصاویر هماهنگی ها انجام می شود. چندین مانیتور اینجا وجود دارد که از جمله آنها مانیتوری برای پخش اصلی رقابت ها و مانیتوری برای پخش رقابت ها از تلویزیون جمهوری اسلامی است که با هفت ثانیه اختلاف، رقابت ها را روی آنتن می برد.

پایان پخش بازی ها عده ای از حسین آقازمانی مدیرگروه ورزش شبکه سه برای پخش تصاویری که در جریان مراسم فینال روی آنتن رفت تشکر می کنند. خود فردوسی پور نیز روی آنتن می گوید، دیدیم که تصاویر پخش شد و اتفاقی هم نیفتاد. اشاره او به صحنه حضور کولیندا کیتاروویچ رییس جمهور کرواسی است که با بازیکنان فوتبال خوش و بش می کند.

ساعت از ۱۰ می گذرد همه به یکدیگر خسته نباشید می گویند و آنتن را برای حدود یک ربع به بخش خبر واگذار می کنند.

استودیو دوباره خاموش می شود. فردوسی پور از صندلی خود برمی خیزد احوالپرسی می کنیم و از سختی های یک ماه حضورش در برنامه می گوید اما باز هم تمایلی به رسانه ای شدن حرف هایش ندارد و درحالیکه تیم برنامه ساعت ۱۰ و نیم شب تازه برای صرف شام می روند من هم استودیو را ترک می کنم.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,020 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,770 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,982 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,786 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,675 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,647 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,194 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,095 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,916 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,909 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,472 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,395 بازدید
 13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,349 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,269 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,216 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,140 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,012 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,991 بازدید
 19. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,929 بازدید
 20. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,917 بازدید
 21. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,900 بازدید
 22. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,869 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,865 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,831 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,751 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,748 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,655 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,562 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,286 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,283 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات