تارخ انتشار: جمعه 21 اردیبهشت 1397 - 15:49
کد خبر : 39533
64 بازدید

مجید برزگر:

دورهمی‌ها و فیلم دیدن دسته‌جمعی می‌تواند به ارتقا فیلمسازی کمک کند / با این رشد دلار قطعا کار سینما سخت می‌شود

کارگردان و تهیه کننده سینما معتقد است هرچند در شرایط اقتصادی امروز فیلم ساختن کار سختی است، اما نباید از پا افتاد و باید ایستاد و ارزان و سخت کار کرد.

دورهمی‌ها و فیلم دیدن دسته‌جمعی می‌تواند به ارتقا فیلمسازی کمک کند / با این رشد دلار قطعا کار سینما سخت می‌شود

به گزارش نگارانه به نقل از هنرآنلاین؛ مجید برزگر از جمله فیلمسازانی است که تلاش می‌کند تا آثار سینمایی‌اش ارزان ساخته شوند و البته در این راه موفق نیز بوده است. او علاوه بر این تهیه‌کنندگی آثار فیلمسازان جوان را نیز بر عهده دارد و به تازگی “بچه آدم” به تهیه‌کنندگی او در بخش سینه فوندانسیون هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن پذیرفته شده است. برزگر این روزها داور دهمین دوره جشنواره فیلم و عکس ژیار نیز هست.

برزگر درباره فعالیت و عملکرد سینماگران جوان و ارزیابی این فعالیت‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین گفت: اساسا به عملکرد جوانان خوش بین هستم و هرچه این روزها بیشتر فیلم می‌بینم حالم بهتر می‌شود. فکر می‌کنم وضع فیلم کوتاه بهتر شده و نسبت به گذشته خوب است. حداقل به لحاظ کیفیت آثار خوب هستند. به نسبت قبل‌تر این را می‌گویم چرا که در آن زمان فیلم کمتر تولید می‌شد و فیلم خوب هم کم بود، اما امروز فیلم بیشتر تولید می‌شود و شاید درصدش نسبت به قبل همان باشد اما آثار بهتر شده‌اند. فرض کنیم اگر آن زمان 15 درصد فیلم‌ها خوب بود، الان هم 15 درصد خوب است، اما سطح عمومی فیلم‌ها بالا آمده و روشن است هر جشنواره، دورهمی و ورک شاپی و هر فیلم دیدن دسته جمعی می‌تواند به ارتقا فیلمسازی و به فیلمساز کمک کند. نیاز داریم  نسل جدیدی تربیت شوند که کار فرهنگی کنند. امروز فقط فیلمسازی مطرح نیست ما نیاز داریم تا آموزه‌های دیگری را هم آموزش دهیم و ایجاد این فضای فرهنگی می‌تواند کمک کند. از سوی دیگر آینده سینمای ایران چه بخواهیم و چه نخواهیم بخشی متعلق به این نسل است و هرچقدر این نسل انگیزه و انرژی داشته باشند ما می‌توانیم جریان تازه‌تری را برای سینما پی‌ریزی کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که فضای شهرستان‌ها تا چه اندازه می‌توانند به تربیت فیلمسازان جدید کمک کنند، اظهار کرد: امروز در برخی از استان‌ها خود بچه‌ها این موقعیت‌ها را به وجود می‌آورند؛ مثلا در شیراز، سنندج و یا اردبیل این کار را می‌کنند شهرهایی که به لحاظ امکانات شبیه هم هستند ولی در همین شباهت بعضی از شهرها شرایطشان بهتر است. این را می‌فهمم و می‌دانم که این شهرها بسیار متکی به فرد هستند. احتمالا یک مدیر، مشوق و یا رفیق خوب هست که با بچه‌ها همراه شود و به آنها انرژی و انگیزه دهد و یا شاید یک رقابت بین آنها وجود دارد که اقدام به شروع یک کار جدی می‌کنند که همه اینها خوب است. شرایط در شهرستان‌ها خوب نیست، نه پول هست و نه امکانات تهران در آنجا وجود دارد، اما در این شهرها یک شور وانگیزه خاص وجود دارد. امیدوارم در این دورهمی‌های سالانه بشود آن انرژی را جمع کرد. لااقل خاطرات خود من از این جشنواره‌ها این است که در دوره‌های قدیم و در این دورهمی ها به ما خیلی خوش می‌گذشت و راجع به فیلمسازی بحث و گفتگو می‌کردیم و حتی رقابت داشتیم و تلاش می‌کردیم برای اینکه سال بعد با فیلم بهتری بیاییم و این انرژی بود که در جشنواره‌ها وجود داشت، امیدوارم الان نیز این انرژی باشد. فکر می‌کنم هر هزینه و بودجه‌ای برای جشنواره‌های اینچنینی کم است و مسئولان بی آنکه بدانند بدنبال اتفاقات خوب هستند و این اگر با آگاهی پیش برود و نگویند فیلمسازی به چه درد ما می‌خورد، می‌تواند یک شادابی باشد که به نسل جدید منتقل می‌شود.

کارگردان “پرویز ” در ادامه با اشاره به این که متاسفانه در شهرستان‌ها و در فضای تولید فیلم کوتاه همواره مشکلات مالی وجود دارد، افزود: در سینمای ما همیشه پول دست یک عده دیگری بوده است و فیلم خوب از آن دیگری بوده است. به نظرم به سختی با قدر ندیدن اما از پا نیفتادن باید این راه را ادامه داد. راهش این است که فیلمسازان جوان ارزان فیلم بسازند و دور هم فیلم بسازند. این که پول نیست را کسانی دیگر باید جواب بدهند. رقم‌های تکان دهنده اختلاس در سال‌های اخیر را اگر بررسی کنید می‌بینید که با آن پول‌ها می‌شد چند فیلم ساخت، چند فرهنگسرا یا کتابخانه ایجاد کرد و این رقم‌ها حیرت انگیز هستند و یک روزی یک کسی باید جواب بدهد. سوال من این است اگر پول نیست کار نکنیم؟ من جزو آن گروه نیستم. من همیشه کار کرده‌ام، از کسی هم پول نگرفته‌ام و خیلی ارزان کار کرده‌ام. سعی می‌کنم این راه را ادامه دهم. توصیه‌ام به رفقایم نیز همین است. شاید از این پس دیگر ارزان کار نکنم و بگویم دیگر بعد از 30 سال و ساخت این تعداد فیلم کافی است، اما در همان زمان این تلاش را کردم و امروز می‌توانم این تصمیم را بگیرم.

برزگر در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط موجود وضعیت سینمای مستقل را چطور ارزیابی می‌کند، عنوان کرد: با این رشد دلار، حتما فیلمسازی سخت‌تر می‌شود. چرا که سطح عمومی زندگی سخت می‌شود و همه چیز افزایش قیمت خواهد داشت و من دیگر جرات نمی‌کنم و نمی‌توانم خودم را متقاعد کنم که به دوستانم بگویم بیایید در فیلم من و ارزان کار کنید. به هر حال با این وضعیت سینما رو به احتضار می‌افتد و شمار آثارش کم می‌شود. مگر آنکه دوباره همه تصمیم بگیرند که سینما را به عنوان منشا درآمد نگاه نکنند. مثل فیلم کوتاه، مثل دوران سینمای آزاد و نوعی از کار که مشقت داشت ولی خروجی هم داشت. در نظر بگیرید وقتی من می‌توانستم فیلمی با 200 میلیون تومان بسازم با این شرایط رقم کف تولیدم 800 میلیون تومان می‌شود و فراهم کردن این رقم برای فیلمی که بازده مالی ندارد، تقریبا غیر ممکن است.

وی همچنین درباره جذب سرمایه گذار و حمایت تهیه کنندگان حرفه‌ای سینما از فیلم کوتاه نیز گفت: من حرفه‌ای نیستم که این کار را می‌کنم و به سختی هم این کار را انجام می‌دهم و هیچ کدام از پول‌هایم نیز برنمی‌گردد. تهیه کنندگان حرفه‌ای ما خیلی کم هستند که بخشی از درآمد فیلم قبلیشان را صرف فیلم‌های مستقل می‌کنند. شاید حق داشته باشند چرا که همیشه این نگرانی وجود دارد که فردا چه می‌شود؟ شاید با فروش فیلم بتوان ارزش پول را جور دیگری نگه داشت و به سراغ کار دیگری رفت. اغلب حاضر نیستند پول یک فیلم را به سه فیلم تبدیل کنند چرا که ممکن است هر سه فیلم در گیشه شکست بخورند. این ناامنی در جامعه گریبان تهیه کننده را هم می‌گیرد و می‌شود به او حق داد که سخت بپذیرد و کار کند.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,020 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,770 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,982 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,786 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,675 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,647 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,194 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,095 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,916 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,909 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,472 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,395 بازدید
 13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,349 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,269 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,216 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,140 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,012 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,991 بازدید
 19. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,929 بازدید
 20. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,917 بازدید
 21. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,900 بازدید
 22. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,869 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,865 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,831 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,751 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,748 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,655 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,562 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,286 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,283 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات