تارخ انتشار: دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 - 09:01
کد خبر : 39449
131 بازدید

پیوند موسیقی و مد اقوام در یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

برخی کم‌توجهی‌ها در سال‌های اخیر فرهنگ‌های قومی و محلی را به انزوا کشانده و باعث شده است بسیاری از لباس‌های فاخر ایرانی و قطعات موسیقی نواحی به دست فراموشی سپرده شوند.

پیوند موسیقی و مد اقوام در یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران

به گزارش نگارانه به نقل از هنرآنلاین؛ موسیقی و لباس هر دو نمادهایی از فرهنگ اقوام گوناگون در سراسر جهانند و شاید حفظ هویت مردمان هر سرزمینی در گرو پاسداشت این دو عرصه باشد.

اگر بخواهیم از جنبه قدمت هم به این دو عرصه نگاهی بیاندازیم در ارتباط با مد و لباس ایرانی می‌توان چنین گفت که  نخستین ابزار ریسندگی به عنوان نمادی از وجود پارچه و لباس ایرانی در نزدیکی بهشهر در غار کمربند پیدا شده‌است که مربوط به ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد میسح است.

در ناحیه سه گابی کردستان از درون تابوت‌های سفالین محتوی اجساد کودکان شواهد باستان‌شناختی دربارهٔ منسوجات مربوط به هزارهٔ پنجم پیش از میلاد بدست آمده‌ است.

در تپه سیلک، آینه‌ای پیدا شده‌است که رشته‌هایی از کتان روی آن دیده‌می‌شود. همچنین در کهن‌ترین بخش در شوش، سوزنی سوراخ‌دار یافت شده‌است. افزون بر آن دو سر نیزه پیدا شده که از نقوش پارچه‌هایی پوشیده شده بودند که متعلق به ۳۵۰۰تا  ۳۰۰۰پیش از میلاد هستند.

شاید جالب باشد که اسکندر مقدونی هنگامی که ایران را فتح کرده بود، لباس ایرانی می‌پوشید.

موسیقی نواحی

موسیقی نواحی در ایران هم سابقه‌ای دیرینه دارد و به دوران ایران باستان بازمی‌گردد. ایران خاستگاه موسیقی‌هایی غنی و متنوع است و موسیقی سنتی ایران به عنوان یکی از مؤلفه‌های فرهنگ و هنر ایرانی به‌شمار می‌رود. تقریباً تمامی اقوام ایرانی دارای موسیقی محلی خاص خود هستند.

همان اندازه که لباس به دلیل تنوع اقلیم و جغرافیا به لحاظ شکل و رنگ در هر نقطه‌ای متفاوت از دیگر مناطق به نظر می‌رسد، موسیقی نیز خاستگاه خود را در پهنه گسترده ایران زمین طی تاریخ به اشکال مختلف دریافته و موسیقی مقامی که با نام‌های دیگری همچون فولکلور، اقوام و نواحی شناخته می‌شود همچون لباس اقوام با رنگ‌آمیزی‌های متنوع و جذاب بر صحنه هنر ایران زمین و البته جهان بارها و بارها درخشیده است.

و اما در هفته گذشته که شاهد برگزاری یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در کرمان بودیم، دیگر بار تلفیقی از موسیقی و مد اقوام به منصه ظهور رسید و هنرمندانی از سراسر کشور با بر تن داشتن لباس بومی خود نمایشی دلنشین از این دو عرصه را عرضه کردند.

موسیقی نواحی

شاید در چنین موقعیت‌هایی بیش از هر زمان دیگر به پیوند میان مد و موسیقی پی برد. هر دو عرصه برخاسته از دل مردم سرزمینمان در طول تاریخند و بدون آنکه طی سده‌های متمادی حمایت مسئولان فرهنگی را همراه خود داشته باشد، سال‌های سال است هویت ملی هنرایرانی را با زبان مردمی ابراز کرده‌اند.

به هر روی با برگزاری 11 دوره جشنواره موسیقی نواحی، این رویداد مهم هنری به تدریج جایگاه پراهمیت خود را پیدا کرد و مسئولان فرهنگی نیز در تمامی ادوار نگاه ویژه‌ای به این موضوع داشته‌اند و با برپایی جشنواره‌ها و هفته‌های فرهنگی و احیای دوباره مکتبخانه‌های موسیقی به صیانت از موسیقی نواحی پرداخته‌اند.

این رخداد در حوزه مد و لباس هم کم و بیش رخ داده است. لباس اقوام ایرانی در سایه برگزاری 6 دوره جشنواره مد و لباس فجر به ویژه در بخش استانی آنچنان مورد توجه فعالان این عرصه قرار گرفته که روز به روز بر اهمیت حفظ و احیای لباس اقوام ایرانی تأکید بیشتری شد و این موضوع به عنوان یکی از محوری‌ترین اولویت‌های بخش دولتی و خصوصی در حوزه مد و لباس قرار گرفت.

 موسیقی نواحی از دل مردم برخاسته است و اگر نخواهیم آن را در کنار موسیقی پاپ به مقام مقایسه بریم اما باید پذیرفت که این شکل از موسیقی بازمانده موسیقی باستانی ما ایرانیان بوده و با تمدن چند هزار ساله ما گره خورده است.

موسیقی نواحی

همان اندازه که موسیقی نواحی و لباس اقوام، سینه به سینه در میان نسل‌های مختلف منتقل شده است، لباس اقوام ایرانی هم به تنهایی می‌تواند جاذبه‌ای برای گردشگری ایرانیان و خارجی‌ها باشد چرا که لباس اقوام این سرزمین هر کدام حکایت خود را دارند هرچند که برخی از آنها در گذر زمان فراموش شده‌اند و جایشان را به نمونه‌های وارداتی و بدون هویت داده‌اند.

و اما پیوند موسیقی و مد اقوام در آینه یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران… جایی که اردیبهشت موسیقی ایرانی در باغچه همیشه بهار لباس اقوام گل کرد و این تلفیق دیگر بار بر این مهم صحه گذاشت که همان اندازه که لباس اقوام ایرانی رنگارنگ و متنوع‌اند، موسیقی نواحی نیز در طول تاریخ با رنگ‌آمیزی‌های متنوع و جذاب بر صحنه هنر ایران زمین درخشیده است.

جشنواره موسیقی نواحی و آنچه بر تن گروه‌های موسیقی نه فقط در زمان اجرا که حتی در زمان‌های دیگر حضوردر کرمان نمودار شد آن بود که اگر بر این باوریم پوشاک بارزترین سمبل فرهنگی و مهمترین و مشخص ترین مظهر قومی و نشانه فرهنگی است موسیقی ما نیز تحت تاثیر پدیده‌های فرهنگ پذیری درمیان جوامع گوناگون رشد و نمو پیدا کرده و آنچه امروزه دررابطه با سنت‌های بومی و اصیل ضروری به نظر می رسد احیای لباس‌های محلی و بروز کردن آنها برای استفاده زنان و مردان درجوامع مختلف است.

البته بازخوردهای بر تن داشتن لباس اقوام در فضاهای خارج از زمان اجرا نیز از اهمیت خاصی در تحلیل جایگاه لباس اقوام در میان توده مردم برخوردار است.

متأسفانه در سال‌های اخیر نه تنها در شهرهای بزرگ بر تن داشتن لباس اقوام ایرانی مورد سرزنش افراد و در معرض نگاه‌های خاص قرار می‌گیرد در سایر مناطق کشور نیز این پوشاک در معرض خطر به فراموشی سپرده شدن گذاشته و آنگونه که باید مورد توجه نسل‌های نو نیست.

463374_orig

فارغ از آنکه جشنواره موسیقی نواحی در یازدهمین سال برپایی تا چه اندازه توانست نقش خود را در معرفی و احیای این شکل از هنر اول از جمع هنرهای هفتگانه ایفا کند اما تا حدود بسیاری تفکر و احساسات مخاطبان را به این سمت سوق داد که پیشینه فرهنگی ایران زمین در مقطع کنونی نیازمند توجه ویژه در امر احیای موسیقی و مد اقوام کشورمان است.

زمانی یک اثر هنری می‌تواند به روح مخاطبان خود نفوذ پیدا کند که با تکیه بر تن‌پوش‌ها به عنوان نخستین تصویر ذهنی باقی مانده از یک هنرمند تا پیش از اجرای اثر آن هم به همراه گنجینه ای از رنگ و زیبایی، تلنگری به مردم و مسئولین زده شود که برخی کم توجهی‌ها چگونه توانسته است در سال‌های اخیر فرهنگ های قومی و محلی را به انزوا کشانده و باعث شده تا بسیاری از لباس های فاخر ایرانی و قطعات موسیقی سنتی نواحی به دست فراموشی سپرده شوند.

اخبار مرتبط

  1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 36,020 بازدید
  2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,770 بازدید
  3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,982 بازدید
  4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,786 بازدید
  5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,675 بازدید
  6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,647 بازدید
  7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,194 بازدید
  8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,095 بازدید
  9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,916 بازدید
  10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,909 بازدید
  11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,472 بازدید
  12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,395 بازدید
  13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,349 بازدید
  14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,269 بازدید
  15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,216 بازدید
  16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,140 بازدید
  17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,012 بازدید
  18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,991 بازدید
  19. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,929 بازدید
  20. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,917 بازدید
  21. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,900 بازدید
  22. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,869 بازدید
  23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,865 بازدید
  24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,831 بازدید
  25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,751 بازدید
  26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,748 بازدید
  27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,655 بازدید
  28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,562 بازدید
  29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,286 بازدید
  30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,283 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات