تارخ انتشار: شنبه 25 فروردین 1397 - 07:56
کد خبر : 38942
28 بازدید

هنرمند تئاتر:

هنر انقلاب با فطرت انسانی عجین است/ برخی از مدیران فرهنگی البرز دغدغه هنر انقلابی ندارند

بهرام شهبازی گفت: تفاوت هنر انقلاب با هنر غرب در همین نکته است، چراکه در هنر انقلاب اسلامی ارزش‌های انسانی و آموزه‌های دینی مورد توجه است

هنر انقلاب با فطرت انسانی عجین است/ برخی از مدیران فرهنگی البرز دغدغه هنر انقلابی ندارند

بهرام شهبازی هنرمند تئاتر استان البرز و مسئول کانون بسیج هنرمندان مهرشهر کرج در گفتگو با نگارانه اظهار داشت:  هنر از قدیم در فرهنگ ایرانی و اسلامی کمال فضائل تعریف شده‌ است تا آنجا که حتی در آثار قبل از اسلام هر چیزی که به کمال فضیلت می‌رسید «هنر» بود و انسانی که به مجموعه فضائل می‌رسید «هنرمند» اطلاق می‌شد. با مبنا قرار دادن این تعریف می‌توان چنین استنباط ‌کرد که تلاش فرهنگ اسلامی همواره ساختن انسان نیک بوده است؛ به تعبیری، اساس فرهنگ‌های دینی و اسلامی ساختن «انسان هنرمند» است.

وی ادامه داد: هنر انقلاب اسلامی، در واقع ادامه هنر اسلامی است. هر زمان که انسان قلبش از وضع موجود به وضع دیگری تغییر کند، انقلاب رخ داده است. بنابراین وقتی از هنر انقلاب اسلامی حرف می‌زنیم مقصودمان این است که در وضعیت هنر اسلامی نسبت به گذشته تغییری رخ داده است. واقعیت این است که ما امروز در جهانی در هم تنیده زندگی می‌کنیم و همه از جهانی شدن زندگی انسان امروز حرف می‌زنند؛ بنابراین در این تغییر وضعیت باید بکوشیم تا تعریف درستی از جایگاه خود داشته باشیم.

شهبازی تاکید کرد: هنر انقلاب اسلامی یا هنر متعهد هنری است که مقارن باانقلاب ۱۳۵۷ ایران شکل گرفت و متأثر از اندیشه‌های روشنفکرانی همچون جلال آل احمد و علی شریعتی، رهنمودهای رهبر انقلاب،امام خمینی (ره) بود. این هنر طی دهه ۱۳۶۰ و با بروز جنگ ایران و عراق با هنر موسوم به هنر دفاع مقدس درآمیخت که در سال های بعد نیز چون شهید آوینی ها آن را به امروز رساندند .با این تفسیر هر آنچه که امروز  در قالب اندیشه های انقلابی و راه و منش اسلامی  به  ضد استعماری فرهنگی و هنری برخیز  ” هم انقلابیست و هم  اسلامی ” و اما امروز متاسفانه مدرنیسم برگرفته از بازگشت هنر بیگانه این مهم را تحت شعاع خود قرار داده و فقط به روز و هفته هنر انقلابی بسنده میشود که میشود آن را خطری بزرگ برای هنر انقلاب اسلامی دانست .

این هنرمند البرزی عنوان کرد:  باید اندیشه و باورهای گذشته انقلاب اسلامی را دوباره زنده کرد ، باید روح باور و اعتقاد آوینی ها در هنر امروز دمید،  امروز چه مقدار هنرمندان به آثار ناب انقلاب اسلامی اعم از مقاله ها ، کتب ، سمعی و بصری رجوع می کنند ، جایگاه فتح خون ، آیینه جادو ، فردای دیگر و … شهید آوینی کجاست؟پس باید دوباره تدبیر کرد که “هنر آنست که بمیری قبل از آنکه بمیرانندت و مبدا و منشا هستی آنند که چنین مرده اند .”

وی تصریح کرد: هنر انقلاب اسلامی فقط مختص قشر خاص نیست ، آن هم در استانی که ایران کوچک است . چرا فقط باید حوزه هنری یا بسیج هنرمندان خود را پایبند به این عرصه بداند پس مابقی جامعه هنری استان کجا هستند ، در سال در استان چند کار انقلابی و اسلامی تولید میشود ؟، چند هنرمند انقلابی تربیت میشود؟ ولی واقعا این سوال همه ی آنهایست که دغدغه هنر انقلاب اسلامی را در استان دارند . انواع و اقسام نشست ها ، جشنواره ها ، همایش ها در استان برگزار میشود اما دریغ از واقعیت هنر انقلاب .

شهبازی بیان کرد: ما هر روز هنریمان روز هنر انقلاب است . به پای این انقلاب و اندیشه های باوری آن خون ها زیادی ریخته شده است تا بماند ، فراموش نکنیم  امروز هنر مقاومت و خودباوری انقلابی در سریال های چون پایتخت یکبار با نشان دادن صحنه کوچکی از ظلم داعشی ها در جامعه انفجار ایجاد می کند ، پس جایگاه انقلاب ، دفاع مقدس ، ترور ، تحریم و هزاران ظلم استبدادی به جامعه اسلامی کجاست؟ هنرمندان ارزشی کم شده اند نه اینکه خدایی نکرده کار دیگر هنرمندان ارزشی نیست اما امروز بحث ما در خصوص هنر انقلابیست و معیار و سنجش ما ارزش های آن است .

وی در پایان خاطر نشان کرد: افتخارم این است که روزهای را در گروه روایت فتح با اندیشه های شهید بزرگوار آقا سید مرتضی آوینی گذراندم و لذت معنوی هنر انقلاب را در گفتار ، اندیشه و عمل این شهید بزرگوار دیدم ، آقا مرتضی هنر انقلاب را در شهادت می دید نه مردن ، در رفتن با افتخار میدانست نه در ماندن با خفت . می گفت استاد بزرگ هنر انقلاب اسلامی سید الشهداست که انقلاب کرد از همه ی هستی گذشت تا در یک کلام اسلام بماند ، هنر آن است که یا حسین (ع) بگویم  با حسین (ع) بمانیم . مسئولین محترم هم بدانند که در این ماندن عظیم سهمی عظیم تر دارند پس هنرمندان انقلابی را دریابند .

انتهای پیام/

 

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 21,193 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,051 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,627 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,452 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,211 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 4,972 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 4,853 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 4,837 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,659 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,548 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,129 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,074 بازدید
 13. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 3,989 بازدید
 14. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 3,939 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 3,871 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 3,770 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,751 بازدید
 18. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,728 بازدید
 19. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,694 بازدید
 20. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,637 بازدید
 21. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,541 بازدید
 22. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,454 بازدید
 23. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,444 بازدید
 24. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,422 بازدید
 25. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,408 بازدید
 26. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,398 بازدید
 27. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,326 بازدید
 28. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,189 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,071 بازدید
 30. همه چیز این روزها منا… - 3,054 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات