تارخ انتشار: دوشنبه 21 اسفند 1396 - 07:51
کد خبر : 38272
25 بازدید

کسب سهم در میدان فرهنگ و هنر به زبان مد و لباس / هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چه دستاوردهایی داشت؟

هرچند هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در تهران خاتمه پیدا کرد، اما همچنان شاهد برپایی این رویداد در استان‌های مختلف کشور هستیم.

کسب سهم در میدان فرهنگ و هنر به زبان مد و لباس / هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر چه دستاوردهایی داشت؟

به گزارش نگارانه به نقل از هنرآنلاین؛ فرهنگ‌سازی در بستر توسعه، مهمترین مقصد و غایت برنامه کشورها در جهان کنونی است و هر یک بنا بر اقتضاعات خود در تلاشند تا جوامع را به سمت این مهم سوق دهند.

در این میان بدون شک مد و لباس یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است که بشر امروز برای انتقال پیام و مواریث خود از آن وام گرفته و در راستای بازتولید ارزش ها از آن بهره می‌جوید.

این فرآیند در قالب برگزاری رویدادهایی همچون نمایشگاه و جشنواره، متولیان را به دنبال کسب سهم در میدان فرهنگ و هنر به زبان مد و لباس هدایت کرده و هر یک در پی بیان ظرفیت‌های ایجاد شده سبکی منطبق با باورها و آداب و رسوم خود هستند.

بنیاد ملی و کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور نیز با هدف معرفی فعالیت مؤثر و هدفمند فعالان حوزه مد و لباس، از بدو امر برگزاری جشنواره های مد و لباس فجر را در دستور کار قرار داد و در مقام بستری پویا، همه ساله شاهد ارائه تعداد فراوانی طرح و نقش و مدل های ایرانی در این رویداد بودیم.

بالغ بر یک هفته است که هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر هم پشت سر گذاشته شده است. هر چند این رویداد در تهران خاتمه پیدا کرد اما همچنان شاهد برپایی آن در استان‌های مختلف کشور هستیم.

بدون شک به وجود آمدن چنین ظرفیت و قابلیتی موجب شد که نیاز به وجود این رویداد ارزشمند نه در سطح ملی که در افق بین‌المللی احساس شود و شاهد ایجاد جشنواره‌ای با برند فجر در این عرصه باشیم.

دراین فرصت، گزارشی از عملکرد هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر را ارائه می‌کنیم چرا که برگزاری این جشنواره مجالی فراهم آورد تا علاوه بر بررسی تلاش فعالان این عرصه و آسیب‌شناسی‌ها و به تبع آن به دست آوردن راهکارها و رهیافت‌هایی برای رفع موانع و خروج از بن بست های احتمالی، در عرصه جهانی نیز محک جدی با سایر برندهای مطرح و پیشگامان این حوزه بخوریم تا به این واسطه جایگاه خود را در دنیا هر چه بیشتر مترقی و مستحکم سازیم.

حضور سید محمدمجتبی حسینی در محل داوری آثار جشنواره مد و لباس فجر

هفتمین جشنواره بین المللی مد ولباس فجر به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور در سه مکان تالار وحدت، سالن همایش‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برج میلاد برگزار شد.

در تالار وحدت میزبان آثار راه یافته به نمایشگاه، در بخش مانتو اجتماع، مانتو مجلسی و مانتو کاربردی، پوشش سر، مانتو مشاغل و چادر بودیم و در بخش آقایان نیز آثاری از لباس اجتماع و مجلسی به نمایش درآمد.

بخش نمایشگاهی با حضور جمعی از طراحان، تولیدکنندگان، صاحبان برند و مخاطبان به شکلی منظم به ارائه نمونه‌های برگزیده آثار طراحان برگزیده مد و لباس کشور پرداخت.

1

بخش مسابقه زنده که خود به سه بخش تقسیم شد در سه بخش مانتو اجتماع، پیراهن مردانه و محصولات عفاف و حجاب در تالار وحدت برگزار شد.

بخش بین‌الملل به میزبانی تالار وحدت، شاهد حضور پرتوان هنرمندان کشورمان در رقابت با 10 کشور فعال و مطرح در زمینه طراحی و تولید پوشاک بود.

در بخش بین‌الملل هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، علاوه بر نمایش آثار 10 کشور در زمینه مد ولباس، دو کارگاه‌ آموزشی از سوی اساتید دانشگاه برارا ایتالیا و دانشگاه مدآرت فرانسه برپا شد.

در بخش کیف و کفش، بالغ بر 391 اثر به دبیرخانه راه یافت و بیش از 130 اثر در تالار وحدت به نمایش درآمدند.

تقدیر از پیشکسوتان از دیگر دستاوردهای این دوره از جشنواره بود.

00+(3)

مرکز دیگر جشنواره، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان بود که فعالان حوزه صنعت، مؤسسات مد و لباس و دانشگاهیان آثارخود را در این مکان به نمایش گذاشته بودند.

در بخش مؤسسات، بالغ بر 33 مؤسسه حضور به هم رساندند.

در بخش صنعت نیز، 21 گروه شامل کارخانجات نساجی، رنگریزی، چاپ، پارچه سازی، کارآفرینان تولید پارچه سنتی به همراه  دستگاه های مربوط در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان حضور یافتند.

9 کارگاه آموزشی در زمینه پارچه بافی و پارچه سازی و روش های جدید پارچه با هدف ایجاد پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه نیز در این بخش برپا شد.

و اما گروه “مد سازان” با برنامه‌ریزی از پیش از جشنواره و با همکاری 10 طراح مطرح در بخش خارج از مسابقه با مفهوم کاخ گلستان و بکارگیری پارچه های ایرانی گردهم آمدند و مجموعه آثاری در خور توجه را طی ایام جشنواره در سالن حجاب به نمایش گذاشتند.

ویترین+ملی+هفتمین+جشنواره+بین_المللی+مد+و+لباس+فجر+در+گالری+برج+میلاد

174 اثر در بخش طراحی پارچه به دبیرخانه جشنواره رسید که از این بین 24 اثر به نمایشگاه راه یافت که شاید تعداد محدود این آثار دیگر بار بر ضرورت توجه به حوزه طراحی پارچه و پارچه سازی تأکید داشت.

آثار واصله به بخش علمی دانشگاهی شامل 70 پایان نامه در مقاطع کارشناسی و ارشد، 48 مقاله و آثاری در زمینه تصویرسازی اسلامی ایرانی بود که با حضور 25 غرفه همراه شد و در خاتمه از هفت غرفه برتر تقدیر به عمل آمد.

روزانه سه کارگاه آموزشی و نشست تخصصی در سالن حجاب برگزار شد که با استقبال در خور توجهی همراه بود و موضوعاتی همچون روش‌های نوین ایجاد کسب و کارهای استارت آپی و آموزش بیزینس مدل، اصول رنگ‌شناسی تخصصی مد و لباس، کارگاه تکنیک‌های چاپ، کارگاه آموزش الگوسازی اسپانیایی و کارگاه نشست سوزن‌دوزی از جمله آنها بود.

برج میلاد هم میزبان برندهای ایرانی بود و آثاری از آنها را به نمایش گذاشت.

و بالاخره در بخش زیورآلات هم از میان 600 اثر رسیده به دبیرخانه، 22 طرح دستی، 14 طرح رایانه ای و بیش از 50 قطعه ساخته شده به نمایش درآمدند.

دراین بین، تعیین موضوع برای این بخش از جشنواره به پیچیدگی فرآیند طراحی هنری و فنی آثار افزود و سطح انتظار هیئت داوران را افزایش داد و با وجود آثار چشم نواز هنرمندان زیورساز با موضوع خلیج فارس، مسئولان بر آن شدند تا با جانمایی مجدد آثار در قیاس با روز نخست و برگزاری مراسم افتتاحیه برای این بخش، موجبات بهتر دیده شدن زیورهایی که شاید تاکنون در صنعت مد کشور توجه چندانی به آن نشده بود را فراهم کنند.

نشست_ها+و+کارگاه_های+تخصصی+هفتمین+جشنواره+بین_المللی+مد+و+لباس+فجر+در+سالن+حجاب

به هر روی، تلخ و شیرین‌های این جشنواره نیز همچون دیگر رویدادهای فرهنگی و هنری چشیده شد و باید منتظر ماند تا ببینیم طی سال آینده، این جشنواره و دیگر فعالیت‌های دستاندکاران عرصه مد و لباس تا چه اندازه موفق به بسترسازی، به کارگیری و اشاعه نمادها، نشان‌ها و مؤلفه‌های هویت اسلامی، ایرانی درعرصه مد و لباس و سبک زندگی، معرفی و کاربردی کردن آثار برگزیده و هدایت بازار پوشاک به سوی تولید داخلی و تشویق مردم به پرهیز از انتخاب و مصرف الگوهای بیگانه و تقویت اقتصاد مقاومتی با ایجاد اشتغال پایدار شدند.

هفتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، به همت کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور از ششم تا سیزدهم اسفندماه همزمان در تهران و سه نقطه تالار وحدت، سالن حجاب، ویترین ملی برج میلاد و چندین استان کشور برگزار شد و برپایی این رویداد همچنان در برخی از استان‌های کشور ادامه دارد.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 19,955 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 5,775 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,302 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,127 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,048 بازدید
 6. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 4,751 بازدید
 7. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 4,720 بازدید
 8. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,525 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 4,510 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,402 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 3,961 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 3,960 بازدید
 13. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 3,870 بازدید
 14. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 3,780 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 3,771 بازدید
 16. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,602 بازدید
 17. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 3,598 بازدید
 18. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,590 بازدید
 19. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,550 بازدید
 20. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,520 بازدید
 21. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,395 بازدید
 22. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,371 بازدید
 23. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,301 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,282 بازدید
 25. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,254 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,200 بازدید
 27. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,190 بازدید
 28. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,112 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 2,976 بازدید
 30. همه چیز این روزها منا… - 2,965 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات