تارخ انتشار: یکشنبه 13 اسفند 1396 - 08:08
کد خبر : 38037
117 بازدید

بررسی نقش هنرمندان در تحقق شعار سال 96:

صنایع‌دستی تکیه‌گاه تحقق اقتصاد مقاومتی در البرز شود/ اقتصاد مقاومتی باید به شعار همه ساله مردم و دولت تبدیل شود

صنایع‌دستی امروز فقط در حکم کالا نیست بلکه می‌تواند جواب‌گوی بخشی از اقتصاد ما باشد، احیای این هنرهای اصیل می تواند به ‌میزان زیادی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای هنرمندان صنایع‌دستی این استان مؤثر‌باشد

صنایع‌دستی تکیه‌گاه تحقق اقتصاد مقاومتی در البرز شود/ اقتصاد مقاومتی باید به شعار همه ساله مردم و دولت تبدیل شود

به گزارش نگارانه؛ اقتصاد مقاومتی یکی از مهم ترین و سرنوشت ساز ترین راهبردهایی است که می تواند آینده اقتصادی و حتی سیاسی کشور را رقم بزند. این اصل راهبردی که حاصل نگاه تیزبین و باور عمیق رهبر انقلاب اسلامی به ایرانی سربلند و مستقل و جامعه ای اسلامی است می تواند هر ملتی را در مسیر رشد و عدم وابستگی و عزت ملی و آزادگی سیاسی قرار دهد.

اقتصاد مقاومتی باید به فرهنگی ماندگار در جامعه تبدیل شود تا  با توجه به هجمه و جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان ایران اسلامی لازم است همه اقشار و گروه‌ها ضمن پیدا کردن سنگر خود در این رزم، به ایفای نقش موثر بپردازند و بی شک، در این میان، هنرمندان نقش بسیار مهمّی در عملی شدن اقتصاد مقاومتی و لبّیک به ندای مقام معظم رهبری دارند.

از آنجایی که هویت و همیت هر جامعه ای در گرو فرهنگ آن جامعه است هنرمندان به عنوان اقشاری تاثیرگذار و پر اهمیت می توانند با نقش آفرینی و خلق آثاری فاخر در زمینه های مختلف هنری در راستای تحقق این مهم به نحوی قابل توجه تاثیر گذار باشند.

در سالی که گذشت جمعی از هنرمندان استان البرز نیز توانستند با عزمی راسخ و تلاشی مضاعف گام های بسیار مهمی را در  جهت تحقق شعار این سال که به فرمان مقام معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی، تولید- اشتغال» نام گذاری شده بود بردارند که از جمله آن افراد می توان به خانم پریسا حافظی هنرمند و بانوی کارآفرین برتر سال 1395 استان البرز که اشاره کرد که در گفتگویی با نگارانه اظهار داشت: ما تولید کننده هستیم و کارآفرین باید اینقدر ذهنش آزاد باشد که آثار جدید خلق کند متاسفانه بازار کار در ایران اصلا مشخص نیست و کارآفرین در ایران باید برای فروش آثارش در بازار باید کلی وقت و انرژی بگذارد.

وی تاکید کرد: متاسفانه مردم ایران خیلی به هنر اصیل ایرانی بهاء نمی دهند برای مثال طرف سیلقه خودش را هیچ وقت در نظر نمی گیرد و تقلید را می پسندد .

حافظی بیان کرد: مردم اصلا هنر اصیل ایرانی را در سبد خانوارشان قرار نمی دهند زیرا اینقدر دغدغه و درگیری دارند که دیگر جایی برای هنر در سبد خانوار نمی ماند و اگر هم بماند برای قشر پردرآمد جامعه هست ، خارجی ها خیلی بیشتر از ایرانی ها به هنر بهاء می دهند و هنر را درک می کنم.

این هنرمند کارآفرین عنوان کرد: من نقوش ایرانی و برجسته کاری و …انجام می دهم  و بیشتر از کارهای رئال در آثارم استفاده می کنم و سبک هنری خاصی که بنام خودم ثبت شده باشد ندارم.

وی در پایان خاطر نشان کرد: کارآفرینان نوپا خوب یاد بگیرند تا بتوانند در بازار کار رقابت کنند و سعی کنند بهترین کارشون را به مصرف کننده عرضه کنند تا برایشان تبلیغ شود و امیدوارم هنر اصیل ایرانی در کشور و بین مردم بهاء بیشتری داده شود.

از نمونه های بارز و قابل ذکر دیگر که در استان موفق به ایجاد اشتغال و کارآفرینی با هنر اصیل ایرانی شدند و توانستند شعار سال را از مرحله حرف به عمل تبدیل کنند می توان به مریم اخوان بزاز هنرمند کارآفرین البرزی اشاره کرد که در گفتگو با نگارانه  اظهار داشت : استفاده از متریال چوب برای زیورآلات در ایران نسبتا کاری نو محسوب می شود. البته من اولین نفر نیستم و هنرمندان بسیار توانگر و مطرحی در زمینه زیورآلات چوبی داریم. چوب ماده ای بسیار شگفت انگیز، زنده و ویژه است و بهره گیری از آن در زیورآلات منجر به خلق آثاری بسیار متفاوت از دیگر انواع زیورآلات می شود.

وی ادامه داد: وقتی که یک هنرمند یا بهتر است بگوییم فارغ التحصیل صنایع دستی تصمیم میگیرد کسب و کاری بر اساس رشته دانشگاهی اش راه بیندازد با چالشهای مهمی رو به رو می شود. از جمله این مشکلات می توانم موارد زیر را نام ببرم:
1.فراهم کردن مکان مناسب برای کارگاه 2.خریداری تجهیزات و ابزارهای کارگاهی 3.داشتن طرح و ایده نو 4.شناخت بازار و کسب اطلاعات درباره دانش برندینگ و مارکتینگ و بسیاری مسائل دیگر که نیاز به هزینه و کسب تجربه دارد.

همانطور که از گفتگو با دو بانوی شاخص کارآفرین استان البرز برآمد، هنر صنایع دستی می تواند یکی از مصادیق اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی باشد که لازمه آن حمایت مسئولین و متولیان این امر باشد لذا در این رابطه خبرنگار ما گفتگویی با  معصومه مویدی مسئول هماهنگی و برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در استان البرز داشت که در این رابطه اظهار داشت: البرز مهاجرپذیر از اقوام مختلف می باشد و به دلیل وجود همین اقوام مختلف و این که هر قومیت و استانی برای خود دارای صنایع دستی می باشد به نظرم می تواند مهد تمام صنایع دستی استان ها و قومیت های مختلف کشور باشد اگر مسئولین از این فرصت ایجاد شده بهره برداری مناسب داشته باشند.

وی  تاکید کرد: به دلیل بی توجهی و کم لطفی مسئولین به هنر و صنایع دستی متاسفانه استان البرز هنوز فاقد نمایشگاه دائمی صنایع دستی می باشد و مسئولین ما بیشتر درگیر مباحث سیاسی شده اند و توجهی به ایجاد یک نماد شاخص برای استان ندارند.

مویدی در پایان گفت: متاسفانه چون هنوز هنر و ارزش آن به مردم ما خوب معرفی نشده و شهروندان ما آگاهی های لازم را در مورد صنایع دستی ندارند زیاد اهمیتی به صنایع دستی نمی دهند و آن را با کالای چینی بی کیفیت ارزان قیمت مشابه، مقایسته می کنند در صورتی که هنرمندان ما برای تولید یک محصول دست ساعت ها زمان صرف می کنند و هزینه مادی زیادی می پردازند.

صنایع‌دستی امروز فقط در حکم کالا نیست بلکه می‌تواند جواب‌گوی بخشی از اقتصاد ما باشد، احیای این هنرهای اصیل می تواند  به ‌میزان زیادی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای هنرمندان صنایع‌دستی این استان مؤثر‌باشد ، همان طور که اشاره شد استان البرز دارای تجمعی از اقوام مختلف کشور است که طبیعتا اکثر صنایع دستی به نوعی در استان وجود دارد و  در سال جاری 25 اثر صنایع دستی البرز نشان ملی دریافت کردند که این مهم می تواند نشانی از ظرفیت بالای استان در عرصه این هنر باشد که لازمه رشد و نمو آن حمایت مسئولین است.

متاسفانه استان البرز علی الرغم قول های مسئولین و متولیان امر طی سال های گذشته هنوز موفق به ایجاد یک نمایشگاه دائمی عرضه و فروش صنایع دستی نشده که با به وجود آمدن این مهم می تواند گام بلندی در راستای حمایت از این قشر هنرمند جامعه و البته کارآفرین باشد.

اقتصاد مقاومتی نباید تنها به شعار امسال محدود شود و بعد از گذشت این چند روز آتی از یاد رود و به فراموشی سپرده شود لذا شعار اقتصاد مقاومتی آنقدر مهم است که باید به شعار همه ساله مردم و دولت تبدیل شود و یکی از اولویت های سیاست اقتصادی کشور و مردم چه از نهاد خانواده تا بحث های اقتصادی کلان مملکت قرار گیرد.

لذا هنرمندان بسیجی باید به این نکته توجه داشته باشند که اقتصاد مقاومتی الگویی برگرفته از فرهنگ انقلابی و اسلامی است و به همین جهت هنرمندان در ترویج گفتمان و تقویت فرهنگ اقتصادی مورد نظر در جهت تقویت نظام اقتصادی کشور و مقابله با خصومت‌های اقتصادی دشمنان نقش و وظیفه سنگینی بر عهده دارند بنابراین باید تلاش شود به شکلی عمل کنیم که الگوی نقش‌آفرینی هنرمندان در این حوزه ملموس‌تر تبیین شود.

از جمله الزامات اقتصاد مقاومتی میتوان به مردمی کردن اقتصاد و استفاده کردن از این ظرفیت عظیم اشاره کرد که بسیج هنرمندان به عنوان قشری تاثیر گذار و مهم می تواند در انجام و به ثمر رسیدن این مهم نقش بسزایی را ایفا نماید.

ظرفیت‌های شگفت‌انگیز انقلاب اسلامی ایران و خصومت‌های دشمن دو ضرورت اصلی اقتصاد مقاومتی است که رهیافت اقتصادی جمهوری اسلامی جهت تحقق اهداف اقتصادی خود می‌بایست از طریق جهاد اقتصادی عمل کند و بسیج به عنوان یکی از نهاد‌های ارزشی، مهم و با گستره‌ای اعجاب برانگیز می‌تواند نقش موثری را در این زمینه ایفا کند چرا که در سالهای اخیر و با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، نقش آفرینی اقتصادی در این نهاد مقدس بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و هنرمندان بسیجی می‌توانند با الگوپذیری از شهدای هشت سال دفاع مقدس در تحقق این مهم نقش آفرینی کنند.

فرهنگ یکی از ارکان مهم اقتصاد مقاومتی است و هر جامعه‌ای سه رکن اساسی فرهنگ، سیاست و اقتصاد دارد و این سه رکن مقاومت هم هستند که در این میان فرهنگ نقش مهمی را ایفا می‌کند و نقش هنرمندان در توسعه فرهنگ اقتصاد مقاومتی در بین مردم بخصوص نسل جوان بسیار مهم و تاثیرگذار بوده از این رو هنرمندان با استفاده از زبان هنر و بهره‌گیری از آموزه‏های دینی، نقش مهمی را در ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی در جامعه برعهده دارند.

تحقق اقتصاد مقاومتی در گروی اقدامات عملیاتی است، از این رو باید تلاش ‌کنیم در این زمینه ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی از ظرفیت‌های موجود در استان استفاده کنیم و با خلق آثار فاخر گامی موثر را در خصوص اجرای صحیح منوبیات مقام معظم رهبری در خصوص «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» برداریم تا نمود آن در سبک زندگی مردم نیز متبلور شود.

انتهای پیام/

 

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 35,329 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,622 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,856 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,757 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,588 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,503 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,122 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,076 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,869 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,846 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,405 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,346 بازدید
 13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,275 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,206 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,158 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,071 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,945 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,925 بازدید
 19. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,880 بازدید
 20. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,853 بازدید
 21. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,845 بازدید
 22. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,799 بازدید
 23. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,762 بازدید
 24. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,755 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,682 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,672 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,621 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,473 بازدید
 29. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,257 بازدید
 30. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,236 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات