تارخ انتشار: یکشنبه 22 بهمن 1396 - 11:48
کد خبر : 37386
95 بازدید

«امیر» قصه افرادی است که دیده نمی‌شوند/ امیر قهرمان نیست

نیما اقلیما کارگردان «امیر» درباره شخصیت پردازی در فیلمش، بازی بازیگران، قاب بندی ها، طراحی صحنه و …توضیحاتی را ارایه داد

«امیر» قصه افرادی است که دیده نمی‌شوند/ امیر قهرمان نیست

به گزارش نگارانه؛ نیما اقلیما کارگردان فیلم سینمایی «امیر» که در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر درباره هنری بودن این فیلم گفت: من اصولا به این مرزبندی ها یعنی تفکیک سینمای هنری از غیرهنری اعتقادی ندارم. به طور کلی سینما کجا از هنر عاری بوده که آن را به سینمای هنری و غیر هنری تقسیم کنیم؟ البته شاید در «امیر» مولفه های آرتیستیک بیشتر باشد ولی این فیلم تلاشش را کرده است تا روی مولفه های اصلی سینما مثل تصویر، قصه، روایت، صدا و … بایستد، حرکت کند و مسیرش را ادامه دهد ضمن اینکه ما تلاش کردیم نگاه خودمان را وارد این مدیوم کنیم بنابراین این قضاوت که آیا «امیر» هنری و پیشرو است یا خیر به عهده منتقدان و مخاطبان فیلم است.

این کارگردان تاکید کرد: ما تلاش کردیم به کیفیت سینما و لحظاتی که مردم در سینما صرف می کنند، اضافه کنیم.

وی درباره اینکه به نظر می رسد به عکاسی علاقه مند و این موضوع را در قاب بندی های فیلم هم می بینیم، بیان کرد: تلاش من بر این بود که فیلمم را عکاسی کنم زیرا به نظر من سینما از ۲ بخش تشکیل شده است بخشی از آن روایت و بخش دیگری تصویر است. همیشه می گویند اگر روایت در قالب تصویر درست ادا شود فیلم خوب خواهد شد بنابراین ما هم با همفکری و مشورت دوستان به این نتیجه رسیدیم که «امیر» قاب هایی مانند عکس داشته باشد.

اقلیما با اشاره به اینکه به عکاسی علاقه مند است، گفت: اگر یک کارگردان با فضای فیلمبرداری و عکاسی آشنا باشد و سپس فیلمبرداری مثل ادیب سبحانی که به شدت سینما، فیلمبرداری، نقاشی و رنگ را می شناسد همراهش باشد، اتفاق خوبی جلوی دوربین می افتد.

وی درباره نقش متفاوت میلاد کی مرام در این اثر و اینکه یک کاراکتر قیصرگونه است، اظهار کرد: شخصیت امیر با بازی میلاد کی مرام شخصیت قیصرگونه ندارد زیرا فیلمنامه این اثر و ویژگی های این کاراکتر با مشخصه و مولفه های قهرمان نوشته نشده است. جزییاتی مانند اینکه مخاطب یک جاهایی فکر می کند او آدم درستی است و در یک جاهایی فکر می کند او اخلاقی عمل نمی کند نشان می دهد که امیر شخصیت قیصرگونه ندارد از همین رو امیر برعکسِ یک قهرمان که رفتار برون فکنانه دارد، رفتار درون گرایی دارد که این رفتار محصول آگاهی است. ما کاراکتر امیر را در حد وسط قرار دادیم یعنی کسی که در یک جاهایی شرایط را ثابت نگه می دارد و یک جاهایی وضعیت موجود را به هم می زند از همین رو همواره این ۲ وضعیت را از او می بینم.

امیر برعکسِ یک قهرمان که رفتار برون فکنانه دارد، رفتار درون گرایی دارد که این رفتار محصول آگاهی استاین کارگردان درباره بازی بهدخت ولیان در نقش اول زن فیلم که از بازیگران تئاتر است، بیان کرد: خانم ولیان از بازیگران خوب تئاتر است البته در چندین فیلم سینمایی هم ایفای نقش کرده که هنوز این فیلم ها اکران نشده است. درباره نحوه همکاری ام با او هم باید بگویم که من پیش از این مشغول ساخت یک فیلم کوتاه بودم که خانم ولیان در آن به ایفای نقش می پرداخت از همین رو این تجربه را داشتم که روی چهره او قاب ببندم و همین موضوع بسیار به من کمک کرد که درک بهتری از شرایط فیزیکی بازیگرم داشته باشم و به لحاظ بصری متوجه شوم که چقدر این امکان وجود دارد تا در قاب جزییات بیشتری از بازی بازیگرم نشان بدهم. ضمن اینکه خانم ولیان به شدت بازیگر باهوش و همراهی است البته ما در این مسیر از چند نفر تست گرفتیم، حتی این امکان را داشتیم از بازیگر چهره استفاده کنیم ولی خانم ولیان آن قدر در طول تمرین ها خوب بود و متفاوت عمل کرد که ارزش این را داشت تا از او دفاع شود چون پتانسیل های بسیار بالایی داشت.

کارگردان «امیر» از فیلم اولی های حاضر در سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر توضیح داد: دیگر بازیگر تئاتری این فیلم یعنی روشنک سه قله گی هم از قدیمی های تئاتر مشهد است و من او را از چند سال پیش می شناسم این را هم باید بگویم که من قبل از ساخت «امیر» یک دِموی کوتاهی از این فیلم ساختم و او در همین دِموی کوتاه نقش مادر امیر را بازی کرد بنابراین به دلیل اینکه با نقش آشنا بود در «امیر» بازی کرد ضمن اینکه او هم به شدت باهوش و کار بلد است به طوری که ما را سورپرایز کرد.

وی با اشاره به موضوع این اثر بیان کرد: «امیر» درباره افرادی است که دیده نمی شوند یعنی هرچند حضور پررنگی در اطراف ما دارند اما ما گاهی آنها را نمی بینیم همین موضوع مشمول خودمان هم می شود درواقع ما عادت نکرده ایم به خودمان نگاه کنیم و این موضوع فراموشمان می شود. نکته دیگر این است که نسلی که قصه آنها را در «امیر» روایت کرده ایم حتی بچه ها را هم نمی بینند، خودخواهانه عمل می کنند و تمام تلاششان این است که فقط خودشان را در این مسیر پیش ببرند. آنها حتی مسئولیت کارهایی را که می کنند و اتفاقاتی را که رقم می زنند، نمی پذیرند برای مثال مسئولیت بچه ای را که خودشان به دنیا می آورند نمی پذیرند. به نظر من وقتی کسی تصمیم می گیرد بچه دار شود باید برای سرنوشت آن بچه تلاش کند دلیل اینکه ما در این فیلم چهره کودک را نشان ندادیم همین بود ضمن اینکه ما در «امیر» می بینیم که آن بچه وارد تنهایی خود می شود یعنی دقیقا به نقطه ای می رسد که امیر رسیده است.

اقلیما درباره طراحی صحنه این فیلم توضیح داد: هرکسی که می خواهد فیلم بسازد روی اجزای آن فکر می کند من فیلمنامه را خودم نوشته بودم و این شانس را داشتم که روی فیلم اشراف بیشتری داشته باشم. به طور کلی به نظرم فیلم باید دارای لایه های مختلف و رمز رموزی باشد که هربار با دیدنش جایی برای کشف باشد به همین دلیل چینش جزییات در یک اثر مهم می شود از همین رو دوست داشتم این موضوع هم در فیلمم رعایت شود البته به شرطی که چیزی از ساختار فرم و محتوا کم نکند.

وی در پایان اظهار کرد: باید در این فیلم همه چیز را محاسبه می کردیم از همین رو به نظرم باید «امیر» چند بار دیده شود تا جزییاتی که در کار رعایت کردیم دیده شود. از سحر شهامت به خاطر زحمت زیادی که برای ساخت دکورها کشید و با دقت نظر و سلیقه هنری خود به بهتر دیده شدن قاب ها و فضاهای ما کمک کرد، تشکر می کنم.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 35,998 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,753 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,974 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,785 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,670 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,640 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,190 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,093 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,912 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,905 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,469 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,392 بازدید
 13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,340 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,266 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,213 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,134 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 4,009 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,987 بازدید
 19. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,919 بازدید
 20. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,914 بازدید
 21. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,894 بازدید
 22. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,864 بازدید
 23. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,864 بازدید
 24. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,826 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,745 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,740 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,653 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,558 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,283 بازدید
 30. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,282 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات