تارخ انتشار: دوشنبه 1 آبان 1396 - 08:48
کد خبر : 33377
24 بازدید

صنایع دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه چه نقشی دارند؟

برخی فعالان صنایع‌دستی معتقدند ردپایی از صنایع‌دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه دیده نمی‌شود.

صنایع دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه چه نقشی دارند؟

به گزارش نگارانه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ صنایع‌دستی به عنوان نمادی از فرهنگ جوامع همواره در مرکز توجه اقشار مختلف قرار گرفته اند. در این میان افرادی که به لزوم حفظ داشته‌های فرهنگ‌های غنی اعتقاد دارند، بیش از پیش کمر همت بسته و به بقای صنایع‌دستی فکر می‌کنند. آن‌ها باور دارند که صنایع‌دستی یکی از معیار‌های مهم در جذب گردشگر به حساب می‌آیند. بنا بر این گزارش، علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به عنوان یکی از دلسوزان عرصه فرهنگ جامعه، معتقد است صنایع‌دستی و میراث فرهنگی دو بال پرواز گردشگری به حساب می‌آیند و گردشگری با اتکا بر این دو معیار به پرواز درمی‌آید.

در ماه‌های اخیر و به دنبال تصویب کلیات طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، بحث در این خصوص بالا گرفت و جلسه‌ای با حضور نمایندگان مجلس و فعالان عرصه گردشگری برگزار شد. حاضران این جلسه به دنبال یافتن جایگاه مناسبی برای گردشگری در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بودند.

فعالان عرصه صنایع‌دستی نیز پس از کسب اطلاع از برگزاری جلسه مذکور تصمیم گرفتند، جایگاه صنایع‌دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه را پیدا کنند. ما نیز به همین بهانه، سراغ برخی فعالان صنایع‌دستی رفتیم تا از آن‌ها بپرسیم به نظرشان صنایع‌دستی چه جایگاهی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه دارند؟

بهروز سیف‌اللهی مدرس و آزمونگر رشته نقاشی بر روی چرم، در خصوص جایگاه صنایع‌دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، اظهار داشت: بر اساس دیده‌ها و شنیده ها، به نظر می‌رسد صحبت فقط از گردشگری و میراث فرهنگی بوده و در انتها میراث فرهنگی نیز تحت تاثیر گردشگری قرار می گیرد. البته ما مشکلی با گردشگری نداریم، اما فکر می‌کنیم که بنا بر شواهد موجود قرار است صنایع‌دستی به نوعی بلعیده شود و ویترینی برای خودنمایی باشد. همان‌گونه که تا امروز بوده و این در صورتی است که بیشتر مواریث فرهنگی‌ حاصل تلاش فعالان صنایع‌دستی بوده اند.

وی افزود: من ردپایی از صنایع‌دستی در طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه ندیده ام. امروز دغدغه ما بیشتر نسل جوانی است که بیکار هستند و به صنایع دستی روی آورده‌اند. دغدغه ما در ارتباط با اشتغال‌زایی است.

این مدرس به میزان همگامی سازمان میراث فرهنگی با بحث اشتغال پایدار انتقاد کرد و گفت: امروزه ما در حوزه صنایع‌دستی ۲ میلیون نفر شاغل داریم و به نظر می‌رسد که با توجه به تأکید اشتغال پایدار روی حفظ مشاغل موجود، سازمان میراث فرهنگی آنچنان که باید و شاید همگام با بحث اشتغال پایدار نبوده است. امروز فقط به کارگاه‌هایی که از نظر تولیدات و صادرات توانمند هستند، بها داده می‌شود و توجه به کارگاه‌های دیگر و انگیزه بخشی به جوانان حلقه گمشده‌ای است که باید به آن توجه شود.

سیف‌اللهی ادامه داد: عرصه صنایع‌دستی در اواخر دهه ۱۳۶۰ زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و تا حدودی مستقل بود. در آن زمان انبار کرج جایی بود که همه تولیدات صنایع‌دستی در آنجا جمع می‌شدند و سپس در دسترس صادرکنندگان قرار می‌گرفتند، ولی امروزه اداره بازرگانی معاونت صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی فقط وضعیت را رصد می‌کند و آمار می‌دهد.

وی تصریح کرد:امروز زیرمجموعه وزارتخانه بودن نفعی به حال صنایع‌دستی نخواهد داشت.

همچنین؛ مصطفی مرادی، فعال عرصه صنایع‌دستی با بیان اینکه احتمالا وضعیت صادرات صنایع‌دستی با تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه بهتر می‌شود، اظهار داشت: هم اکنون قیمت بالای محصولات، نبود امکانات لازم و ضعف صادرات منجر به رکود بازار شده است. امروزه رکود بازار، نبود امنیت اقتصادی و شغلی مهم‌ترین دغدغه فعالان عرصه صنایع‌دستی است و به نظر می‌رسد اگر کار همینطور پیش برود، از این عرصه خارج شویم.

وی ورود راحت گردشگر به ایران و تأمین امنیت آن‌ها را راهکار بهبود وضعیت عرصه صنایع‌دستی کشور دانست و گفت: جلب اعتماد گردشگران به کیفیت صنایع‌دستی از راهکار‌های دیگر بهبود وضعیت عرصه صنایع‌دستی کشور به حساب می‌آید.

این فعال عرصه صنایع‌دستی ادامه داد: هم اکنون ۸۰ یا ۹۰ درصد بازار صنایع‌دستی اصفهان به محصولات چینی اختصاص پیدا کرده است. البته قیمت صنایع‌دستی اصفهان نیز بالاست و از دلایل آن می‌توان به استیجاری بودن مغازه‌های فعالان صنایع دستی اشاره کرد. نبود نظارت کافی روی اجاره بهای مغازه‌ها نیز از دلایل دیگر این امر به حساب می‌آید. این امر در پایان به بی اعتمادی مشتریان می‌انجامد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 9,770 بازدید
 2. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 4,871 بازدید
 3. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 4,820 بازدید
 4. پشت صحنه سریال شهرزاد - 4,525 بازدید
 5. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 4,437 بازدید
 6. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 4,426 بازدید
 7. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,215 بازدید
 8. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 3,966 بازدید
 9. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 3,851 بازدید
 10. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 3,659 بازدید
 11. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 3,542 بازدید
 12. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 3,490 بازدید
 13. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 3,487 بازدید
 14. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,399 بازدید
 15. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,296 بازدید
 16. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,233 بازدید
 17. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,199 بازدید
 18. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,048 بازدید
 19. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,027 بازدید
 20. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 2,979 بازدید
 21. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 2,966 بازدید
 22. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 2,961 بازدید
 23. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 2,933 بازدید
 24. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 2,820 بازدید
 25. همه چیز این روزها منا… - 2,776 بازدید
 26. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 2,736 بازدید
 27. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 2,723 بازدید
 28. سینماهای نمایش دهنده ی فیلم حضرت محمد (ص) در استان البرز - 2,703 بازدید
 29. پیش‌فروش بلیت «مردگان بی کفن و دفن»/«ترور» روی صحنه می‌رود - 2,700 بازدید
 30. گلبرگ‌هایی که لباس می‌شوند - 2,686 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات