تارخ انتشار: شنبه 29 مهر 1396 - 09:13
کد خبر : 33331
105 بازدید

درددل‌های یک هنرمند:

هنر دست خود را از اروپا وارد کنیم، خواهان بیشتری دارد

یک هنرمند سازنده ساز سنتی «چنگ» می‌گوید: یکی از کشورهای اروپایی از من خواسته برای ساخت هارپ به آنجا روم؛ ایرانی‌ها هم از سازی که در اروپا بسازم، بیشتر استقبال می‌کنند!

هنر دست خود را از اروپا وارد کنیم، خواهان بیشتری دارد

به گزارش نگارانه به نقل از مهر؛ عبدالله عباسی از هنرمندان باسابقه صنایع‌دستی در حوزه تخصصی ساخت سازهای سنتی است. هنری که هرچند به گفته این هنرمند حالا فراتر از مرزهای ایران هم مشتری و خواهان دارد اما هنوز دوره مهجوری را سپری می‌کند.

استاد عباسی ابتدا به پیشینه ساز چنگ(هارپ) و ساخت آن در ایران اشاره و بیان می‌کند: ساز هارپ در ایران، ۶۵۰۰ سال قدمت دارد؛ در شعرهای ما آمده «رودکی چنگ برگرفت و نواخت»؛ گرچه پیشینه این ساز به ده‌ها سال قبل از رودکی برمی‌گردد و من و ابراهیم قنبری مهر توانسته‌ایم پس از مدت‌ها، این ساز را احیا کنیم و روح تازه‌ای در کالبد بی‌جانش بدمیم چراکه‌ هارپ یا چنگ، مدت‌ها مهجور مانده بود اما حالا احیا شده و مورد استفاده قرار گرفته است. تا آنجا که اکنون در کنسرت‌های مختلف از هارپ استفاده می‌شود و دیگر ناچار نیستیم از نوازندگان ارمنی دعوت کنیم تا از ارمنستان به ایران بیایند و در ارکستر ملی بنوازند اما هنوز هم، ساز هارپ به معرفی بیشتر نیاز دارد تا مثل پیانو یا گیتار جا بیفتد و نواخته شود.

این هنرمند که ساز تارش، موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا از سوی سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی شده بود در پاسخ به اینکه این سازمان چه امکانی را در اختیار سازندگان ساز می‌گذارند، گفت: سازمان میراث همین‌اندازه که چوب لای چرخ ما نگذارد راضی هستیم و لازم نیست از من نوعی حمایت کند و امتیازاتی را در اختیارم بگذارد. من با ساخت‌ هارپ، یک ساز مرده را زنده کردم. سازی که من ساخته‌ام را سازمان میراث فرهنگی می‌تواند، حداقل در آسیای میانه به نمایش بگذارد اما چنین کاری نمی‌کند. حتی می‌تواند فضایی از فضاهای خود را در اختیار من بگذارد تا ساز بسازم و ساختن آن را آموزش دهم اما چنین هم نمی‌کند.

مشکل همیشگی گمرک و ترخیص کالا

عباسی با اشاره این‌که معافیت از پرداخت مالیات، تنها امتیازی است که سازمان میراث فرهنگی در اختیار او گذاشته، می‌گوید: تنها امتیاز این است که معاونت صنایع دستی به ما پروانه تولید داده و معاف از مالیات شده‌ایم؛ جز این، هیچ امکان دیگری به ما داده نشده؛ نه بیمه‌ای داریم و نه حقوق ثابتی. شرایط گرفتن وام هم به قدری دشوار است که عطایش را به لقایش بخشیده ام.

 این هنرمند فعال در زمینه ساخت ساز، مسایل مربوط به گمرک و ترخیص کالا را یکی دیگر از مشکلات هنرمندان دانست و افزود: خود من، سال گذشته در نمایشگاه آلمان شرکت کرده و کارهایم را به نمایش گذاشته بودم؛ اسم نمایشگاه به اندازه کافی گویاست. قرار نیست در نمایشگاه ساز، فروشی وجود داشته باشد؛ از سوی دیگر، ساز حجیم است و نمی‌توان آن را بسته‌بندی کرد و تا نمایشگاه بعدی، به امانت، نزد کسی یا سازمانی سپرد به همین خاطر سه ماه تمام درگیر این ماجرا بودیم که چگونه برگه ترخیص کالا بگیریم.

ایران، هشتمین کشور دنیا در زمیته ساخت‌ هارپ است

عباسی که در حال ساخت چنگ‌های پدالی است، این نوع ساز را کامل‌ترین‌ هارپ در دنیا برشمرد و گفت: این چنگ‌ها، بسیار کامل و مناسب برای موسیقی کلاسیک هستند چون در این نوع موسیقی، گام‌ها در حین اجرا تغییر می‌کنند و نوازندگان می‌توانند نیم پرده‌ها را با پا عوض کنند و این سرعت نواختن را در آنها بالا می‌برد.

به گفته این هنرمند فعال در زمینه ساخت چنگ، ایران هشتمین کشور دنیا در زمینه ساخت‌ هارپ است و کارگاه عباسی، در حال حاضر، صفر تا ۱۰۰ این ساز را خود می‌سازد و تنها سیم‌ها غیر ایرانی است. همچنین برای تزیین بدنه این سازها از هنرهایی چون منبت و معرق و نگارگری بهره گرفته می‌شود.

رسانه ملی باید جوانان را با ساز ایرانی آشنا کند

عباسی به ضرورت تبلیغ و معرفی سازهای ایرانی اشاره و بیان کرد: سازهای ایرانی را باید به نوجوانان و جوانان معرفی کرد. اگر امروز جوانان، گیتار را به‌جای تار و سه‌تار انتخاب می‌کنند، به خاطر این نیست که ایرانی علاقه‌ای به موسیقی سنتی ندارند بلکه به‌این خاطر است که آنچه آنان در ماهواره و اینترنت می‌بینند گیتار است نه تار و سه‌تار. چقدر سازهای سنتی‌مان را تبلیغ می‌کنیم و نشان می‌دهیم؟ بهتر نیست تلویزیون به این مقوله توجه بیشتری داشته باشد تا نسل جدید سازهای ایرانی را بشناسد؟

این هنرمند صنایع دستی در پاسخ به این که چرا این روزها بیشتر به ساخت‌ هارپ روی آورده و کمتر تار می‌سازد، گفت: استقبال از تار خیلی کم شده؛ ضمن این که این ساز در خارج از ایران، مشتری چندانی ندارد در حالی‌که‌ هارپ یک ساز جهانی است و مردم دنیا از این ساز استقبال می‌کنند تا آنجا که به من پیشنهاد داده‌اند به یکی از کشورهای اروپایی بروم و به تولید هارپ بپردازم؛ آن وقت هم می‌توانم هنر خود را جهانی کنم هم امکان صادرات این ساز به بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد. ایرانی‌ها هم استقبال بیشتری از سازی می‌کنند که در اروپا ساخته شده باشد چراکه در آن صورت، ساز من در اروپا ساخته و با عنوان ساز اروپایی وارد ایران می‌شود!

می‌ترسم پس از من، هنرم فراموش شود

عبدالله عباسی به گفته دو نفر از مشهورترین نوازندگان‌ هارپ در دنیا اشاره و بیان کرد: سال گذشته مریچ دوناک و شیرین پان کوروغلو به ایران و کارگاه من آمده بودند. نظر این دو نوازنده این بود که چنگ‌های ما با بهترین‌ هارپ‌ها در دنیا رقابت می‌کند و حتی از آن‌ها بهتر است چراکه با دست ساخته می‌شوند و نشان دهنده ذوق و هنر ایرانی هستند.

با وجود این کیفیت اما افسوس که به گفته عباسی، جوانان امروز، علاقه چندانی به یادگیری این حرفه ندارند و عبدالله عباسی نگران این است که هنرش، پس از او کمرنگ شود و به همین دلیل می‌گوید: ای کاش سازمان میراث فرهنگی فضایی را به آموزش و حفظ این قسم هنرهای سنتی اختصاص دهد.

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 35,327 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,622 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,856 بازدید
 4. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,757 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,588 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 5,503 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 5,121 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 5,075 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,868 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,846 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,405 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,346 بازدید
 13. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 4,275 بازدید
 14. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 4,206 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 4,157 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 4,071 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,945 بازدید
 18. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,925 بازدید
 19. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,880 بازدید
 20. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,853 بازدید
 21. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,845 بازدید
 22. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,798 بازدید
 23. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,762 بازدید
 24. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,755 بازدید
 25. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,682 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,671 بازدید
 27. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,621 بازدید
 28. نیکی کریمی در پشت صحنه سریال ˝سرزمین کهن˝ / عکس - 3,473 بازدید
 29. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,257 بازدید
 30. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,236 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

لونه زنبور

کارگردان: برزو نیک نژاد

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات