تارخ انتشار: شنبه 29 مهر 1396 - 09:04
کد خبر : 33318
58 بازدید

یادداشت:

مد و لباس مظهر فرهنگ و تفکر یک جامعه است/ پدیده مد گرایی و خطر فراموش شدن ارزشهای ملی و مذهبی کشور

در حال حاضر برندهای خارجی که از تکنولوژی روز برخوردار هستند؛ بازار پوشاک ایران را از دست تولیدکنندگان داخلی گرفته‌اند و صنعت مد ما که به صورت سنتی عمل می‌کند قابلیت رقابت با آنها را ندارد و فعالان صنعت مد ایران یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند و یا با سختی فراوان به فعالیت خود ادامه می‌دهند

مد و لباس مظهر فرهنگ و تفکر یک جامعه است/ پدیده مد گرایی و خطر فراموش شدن ارزشهای ملی و مذهبی کشور

به گزارش نگارانه؛ عدم نگاه به غرب و توجه به ظرفیت های داخلی یکی از موردهای مهم و قابل توجه مقام معظم رهبری در صحبت های هفته پیش خود در جمع نخبگان کشور بود.

به راستی کشور در چه زمینه هایی دارای ظرفیت های بالفعل است که لازم است آن را بالقوه کنیم یا چه ظرفیت بالقوه ای دارد که از آن غافل شدیم یکی از این ظرفیت ها توجه به تولیدات داخلی و بومی در هزاران زمینه های مختلف است که ما از آن غافل هستیم و یکی از این زمینه ها را می توان صنعت پوشاک و طراحی لباس تلقی کرد صنعتی که ظاهر و پوشش یک جامعه را بر عهده می گیرد و متاسفانه در دهه اخیر این صنعت بومی روز به روز مظلوم تر و مهجور تر از گذشته باقی می ماند تا طراحان اروپایی و غربی بتوانند این بازار مهم را در دست بگیرند.

در سال های اخیر شاهد هستیم که دیگر پوشش جامعه نه رنگی از اسلام دارد و نه بویی از فرهنگ ایران!!! و این نشأت گرفته از چیزی جز بی توجهی مسئولان و متولیان امر این مقوله نیست.

در حالی همه نگران تهاجم فرهنگی به جوانان هستیم که هر روز نماد دیگری از فرهنگهای بیگانه شرقی از بازار چین و غربی از بازار ترکیه در خیابانهای شهرها و روستاهای کشورمان مد می شود.

متاسفانه در کشور ما هر چیزی در وهله آخر که کار از کار گذشته بررسی و پیگیری می شود و نوع پوشش و حجاب نیز خود بخشی از این قضیه است…

چرا ما باید حلقه ی آخر این زنجیره را درگیر کنیم و از درون جامعه و خود مردم و افراد آن را بررسی کنیم؟آیا این از این زنجیره حلقه های دیگر قابل پیگیری ندارد؟

هر موقع ما یک پوشش نا مناسب از یک دختر یا پسر نوجوان و جوان می بینیم از آنان خرده می گیریم که چرا دختر ما چنین مانتویی به تن کرده یا پسر ما پیراهنی با این طرح و نوشته ها پوشیده در صورتی که بازار پوشاک ما از این قبیل اجناس اشباع شده و دیگر انتخاب دیگر فراوانی نیست ؛ چرا اتحادیه پوشاک و لباس اجازه فروش چنین اجناسی را به فروشندگان می دهند و چرا اصلا اجازه ورود چنین لباس هایی به کشور داده شده است؟

در حال حاضر برندهای خارجی که از تکنولوژی روز برخوردار هستند؛ بازار پوشاک ایران را از دست تولیدکنندگان داخلی گرفته‌اند و صنعت مد ما که به صورت سنتی عمل می‌کند قابلیت رقابت با آنها را ندارد و فعالان صنعت مد ایران یکی پس از دیگری ورشکست می‌شوند و یا با سختی فراوان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

این موضوع چند دلیل می تواند داشته باشد که ساده ترین و غیر سیاسی ترین جوابی که دارد یک اصل اقتصادی به اسم عرضه و تقاضا است وقتی در کشور طراحان پوشاک داخلی جایگاهی ندارند و هیچ عملی از سوی آنان صورت نمیگیرد در نتیجه عرضه ای وجود ندارد و وقتی تقاضا از سوی نسل جوان با این جمعیت انبوه جوان کشور هست باید این عرضه از جایی دیگر تامین شود و آن جایی جز خارج از کشور نیست؛ و اینگونه می شود که ظاهر جامعه از سوی بیگانه ترسیم می شود.

وقتی ما نتوانیم برای خودمان مد تولید کنیم…برایمان مد تولید می کنند. قشر جوان جامعه که قشری پر شور و پر تکاپو است هر روز دوست دارد که پوششی نو و جدید داشته باشد و از تکرار و یکنواختی بی زار است و غربی ها که به خوبی به این مسئله واقف اند  هر روز با ارائه مدهای جدید سعی در جذب این قشر نوپسند دارند.

وقتی برندهای معتبری همچون D&G پوشاک با معیارهای اسلامی تولید کنند از آن استقبال می‌شود؛ اما اگر ما تولید کنیم بازار آن را نمی‌پسندد. اتفاقاً مدل‌های اسلامی به دلیل استفاده زیاد از پارچه جذابیت بالایی دارند؛ در طراحی آن دست طراح باز است و می‌تواند جذابیت‌های زیادی در آن ایجاد کند. اگر مصرف‌کنندگان از تولیدات داخلی استقبال نمی‌کنند به این دلیل است که نتوانسته‌ایم مطابق نیازهای آنها لباس تولید کنیم. متاسفانه ما نتوانسته‌ایم باور مصرف‌کنندگان را تغییر دهیم و جذابیت‌های مدل‌های ایرانی-اسلامی را به آنان معرفی کنیم و تولیدکنندگان خارجی با استفاده از این نقطه ضعف ما به ارائه پوشاکی می‌پردازند که برای مصرف‌کنندگان جذابیت دارد و بازار را در اختیار می‌گیرند. پس ما باید ابزاری برای معرفی جذابیت‌های پوشاک ایرانی داشته باشیم تا مصرف‌کننده به آن باور پیدا کند و برایش اعتمادسازی شود. این فرآیند نیازمند حمایت گسترده صداوسیما و سایر رسانه‌ها است. من اعتقاد دارم که با حمایت کافی و اعمال مدیریت خوب در این راستا طی چند سال آینده می‌توانیم به موفقیت‌های چشمگیری دست پیدا کنیم.

متاسفانه گرایش به مد و لباس های غربی به گونه ای در کشور رواج یافته که دیگر مد و لباس ایرانی-اسلامی از هیچ جایگاهی برخوردار نیست و قابلیت مراکز خرید و فروشگاه های لباس را اجناسی با مد بیگانه پر کرده این گرایش تا آنجا فرا رفته که برخی از تولیدکندگان پوشاک داخلی دست به تولید لباس با مد غربی و اشکال و نوشته های خارجی می کنند.

دستگاههای فرهنگی تاکنون در خصوص مد و لباس که مظهر فرهنگ و تفکر یک جامعه است چه کرده اند و آیا غیر از شعار در این زمینه که از مصادیق جنگ نرم نیز محسوب می شود چه روی داده است.

این مسئله لباس و پوشاک جامعه موضوعی بسیار مهم و جدی است و همت تمامی مسئولین ذیربط را می طلبد چرا که جدای از بحث اقتصاد مقاومتی و توجه به تولید داخلی دارد تیشه به ریشه و جان فرهنگ ایرانی و اسلامی می زند؛ و با ورود لباس های نامناسب و زننده سطح معنوی جامعه نیز کاهش میابد و این خود سبب بسیار از مشکلات زمینه ای می شود چه بسا همین ترویج مد و لباس غربی یکی از اقدامات دشمن در راستای جنگ نرم بوده و آتش به اختیاری تمامی مسسئولین و مردم را در راستای برچیدن این مهم را می طلبد.

نویسنده:اعظم زکی زاده-طراح مد و لباس

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 18,952 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 5,543 بازدید
 3. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,188 بازدید
 4. پشت صحنه سریال شهرزاد - 4,912 بازدید
 5. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 4,749 بازدید
 6. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 4,655 بازدید
 7. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 4,537 بازدید
 8. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,408 بازدید
 9. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 4,343 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,276 بازدید
 11. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 3,871 بازدید
 12. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 3,841 بازدید
 13. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 3,772 بازدید
 14. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 3,685 بازدید
 15. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 3,593 بازدید
 16. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,523 بازدید
 17. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,498 بازدید
 18. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 3,439 بازدید
 19. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,422 بازدید
 20. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,409 بازدید
 21. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,289 بازدید
 22. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,284 بازدید
 23. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,191 بازدید
 24. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,130 بازدید
 25. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,092 بازدید
 26. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,079 بازدید
 27. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,067 بازدید
 28. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,062 بازدید
 29. همه چیز این روزها منا… - 2,895 بازدید
 30. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 2,892 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات