تارخ انتشار: سه شنبه 4 مهر 1396 - 10:34
کد خبر : 32550
610 بازدید

یادداشت مداح البرزی:

دشمنان با تحریف مداحی درصدد مقابله با معارف اسلام هستند/ نوآوری در مداحی؛ نباید به شاکله مداحی اهل بیت صدمه بزند

نوآوری نباید به شاکله نوحه و هدف متعالی آن صدمه بزند، خواندن اشعاری که تداعی کننده زمزمه های قبل از انقلاب است تصور نادرستی از مداحی در ذهن مردم به وجود می آورد، نباید با مداحی القا کننده آموزه های غیر دینی باشیم ، نباید با مداحی اشعاری بخوانیم که در شان خاندان عصمت و طهارت و اهل بیت نیست

دشمنان با تحریف مداحی درصدد مقابله با معارف اسلام هستند/ نوآوری در مداحی؛ نباید به شاکله مداحی اهل بیت صدمه بزند

به گزارش نگارانه؛ هر سال با فرا رسیدن ماه محرم و شروع شدن ماه عزا، ایران غرق در ماتم شده و تمام جلوه های عزا در کشور مشهود است یکی از این جلوه ها شنیده شدن نوحه ها و مرثیه ها از هیئت ها و ایستگاه های صلواتی و به خصوص از ماشین های جوانان است.

جوانان و نوجوانان نقش پر رنگی را در مراسم های مذهبی ایفاء می کنند و خط اول تکیه ها و هیئت ها این قشر پر شور جامعه است.

مراسم های مذهبی محرم که اغلب شامل سه بخش مهم سخنرانی، روضه خوانی و مداحی است. اما به دلیل جذب جوانان بسیار به این مراسمات هر ساله از بخش سخنرانی و روضه خوانی کم شده و به مداحی افزوده شده؛ از این رو مداحی به بخش اصلی و مهم این مراسمات تبدیل شده است همین عامل سبب شده که شعر و اهنگ مداح بسیار مهم تر از گذشته شده و مداح ها باید بسیار بیشتر به این مهم توجه کنند.

مقام معظم رهبری مداحی اهل بیت (ع) را یکی از ابزارهای ویژه در برابر جنگ نرم دشمن می دانند.

مداحی ایی که با شعر، آهنگ و فضای مناسب هیئت همراه باشد می تواند علاوه بر القاء ی تعالیم و فرهنگ عاشورا به جوانان سبب جذب هر چه بیشتر آنان به دین اسلام و انقلاب اسلامی گردد و برعکس اگر مداحی آن ویژگی های مناسب را نداشته باشد می تواند با نفوذ دشمن همراه باشد و سبب گمراهی جوانان از آنان اهداف اصلی عزاداری شود و چهره نامناسبی را از اسلام و عزادراری حسین (ع) به جهانیان نشان دهد.

از لحاظ مضمون باید سه رکن در مدح و شعر خواننده و مداح وجود داشته باشد: در رکن اول همچون روش سابق و معمول مداحان، ابتدا غزل یا قصیده‌ای را برگزینند که در آن از اخلاق انسانی ذکری شده باشد، آن هم با روش مناسب و صدای خوب شما، تا مردمی که گوش می‌دهند کاملاً تحت تأثیر قرار بگیرند. دررکن دوم، معارف اسلامی را از رکن توحید و از انقلاب و مسائل مربوط به زندگی ائمه، از ابعاد مبارزه و ابعاد انقلابی مطرح کنند و در رکن سوم هم ذکر مصیبت است که حتماً باید خوانده شود … جامعه مداح باید از زبان خوب، شعر عالی و محکم و گویا و محتوای خوب، شعر اخلاقی، تاریخی و اعتقادی و … بهره بگیرد.

انتخاب شعر توسط مداحان باید به گونه ای باشد که علاوه بر قابل فهم بودن برای مردم، با توجه به نیاز روز جامعه اسلامی باشد؛ یعنی مداح باید با رصد مسائل روز جهان اسلام شعر هایی متانسب با این فضا انتخاب کند. بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری ما هیئت سکولار نداریم و هیئت باید در برگیرنده تمام مسائل روز جامعه اسلامی اعم از سیاست باشد و امام خمینی (ره) نیز می فرمانید اسلام، تمامش سیاست است.یکی از این مسائل کشتار کودکان در شام و عراق و یمن یا نسل کشی مسلمانان مظلوم مینمار هست که می تواند با قرار گرفتن در بخش مناسبی از قسمت های مداحی ضمن حمایت از سایر مسلمان و تاکید بر وحدت جهان اسلام، برائت از دشمنان اسلام و کفار را  نیز به همراه داشته باشد. اگر صحرای کربلا یک حرمله داشت امروز چندین حرمله دارد که به کشتار کودکان بی گناه و مظلوم می پردازد.

مورد مهم دیگر در ویژگی شعر استفاده از مضامین انقلابی، دفاع مقدس و مدافعان حرم می باشد که موجب تاکید بر آرمان های انقلاب اسلامی و گرامی داشتن یاد و خاطره شهیدان و دعوت به دنبال کردن راه آن شهداء می باشد.

مداح به عنوان پاسدار فرهنگ ولايت به هيچ وجه حق ارائه نظر شخصي و يا ايراد مطالب خرافه كه توهين به مقام شامخ ائمه معصومين گردد(ع) را ندارد و تنها واقيعتها را با توجه به مجلس مورد نظر ارائه دهد بدون هيچ كم و كاستي كه به گفته مولا علي (ع) دو دسته هستند كه واقعا به اسلام و اهل بيت (ع) ضربه ميزنند 1) دشمنان 2) غلو كنندگان لذا به شدت از انتشار مطالب خلاف واقع و دور ار ذهن كه هيچ سند معتبري ندارد و به طور كل وجود خارجي نداشته اجتناب كند.به همين دقت نظر هاست كه مادحين در بين خاندان پيغمبر(ص) هميشه از جايگاه رفيعي برخوردار بوده اند.

یکی از اهداف مداحان همین است که در تعظیم شعائر دینی منویات رهبری را تبیین کنند، مداح باید مقتل خوانی بداند و سواد کافی برای تبیین واقعه عاشورا داشته باشد ، مداح باید مطالعه تاریخی و به فلسفه قیام امام حسین (ع) آشنایی داشته باشد و به قدری مسلط باشد که از انحراف درامان بماند.

همانطور كه مطلبي كه از زبان يك مداح جاري ميشود در ذهن مستمعين كاملا نقش مي بندد متاسفانه اگر مداح بنا به هر دليل مقدار كمي از مسير اصليش منحرف شود شاهد خواهد بود كه بعد از مدت كوتاهي اين انحراف چند درجه اي جزيي كه شايد براي خود مداح زياد حائز اهميت نبوده تبديل به يك بدعت و يا حتي فرهنگ غلط مي گردد كه تمامي عواقب دنيوي و اخروي بوجود آمده همه بر عهده او خواهد بود.

پس يك مداح از نظر ادبيات گفتاري.طرز پوشش.طرز برخورد در روابط اجتماعي و……بايد دقيق و حساس باشد تا بتواند الگوي بسيار ايده آلي براي مستمعين خود و كساني كه در مجالسش حضور ميابند باشد كه انشالله اجر و پاداش اين عمل را بطور كامل بدست آورد.

شیوه‌های اجرای مداحی و مرثیه که با سبکهای غربی و حرکات ریتمیک ادغام شده است یا روح معنوی مداحی هم‌خوانی ندارد و باید از آن دوری کرد.

نوحه و روضه از قدیم بوده است و اگر در آن نوآوری کنیم ایرادی ندارد اما این نوآوری نباید به شاکله نوحه و هدف متعالی آن صدمه بزند، خواندن اشعاری که تداعی کننده زمزمه های قبل از انقلاب است تصور نادرستی از مداحی در ذهن مردم به وجود می آورد، نباید با مداحی القا کننده آموزه های غیر دینی باشیم ، نباید با مداحی اشعاری بخوانیم که در شان خاندان عصمت و طهارت و اهل بیت نیست.

امروز سازمانهای جاسوسی به هیئت ها و مداحی های ما وارد شده اند و روی شعر، آداب و رسوم مداحی و عزاداری ما تاثیرگذاشته اند لذا باید هوشیارانه و با آگاهی مداحان مرثیه سرایی کنند.

البته در این بین دشمنان نیز در حال برنامه‌ریزی هستند تا با تحریف مداحی و تلفیق آن با برخی خرافات با مداحی که پیوند دهنده مردم با اهل بیت(ع) است مقابله کنند.

مداحان باید با هنری که دارند که البته این هنر آنها سرآمد بسیاری از هنرها است در راستای اشاعه و ترویج سیره اهل بیت(ع) گام بردارند.

نویسنده: سینا زکی زاده-مداح البرزی

اخبار مرتبط

 1. محمد علیزاده مهمان خندوانه شد - 21,192 بازدید
 2. بزرگترین نمایشگاه ” بهشت و جهنم” در استان البرز برگزار شد+عکس - 6,050 بازدید
 3. اصحاب هنر و ادبیات از مهمترین عوامل تولید فکر و فرهنگ در یک جامعه است / از راه نویسندگی درآمدی کسب نکردم - 5,626 بازدید
 4. بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سریال تنهایی لیلا + عکس - 5,452 بازدید
 5. پشت صحنه سریال شهرزاد - 5,210 بازدید
 6. روایتی هنرمندانه از امام هشتم/ از ˝قدمگاه˝ تا ˝ضامن آهو˝ فرشچیان - 4,972 بازدید
 7. آغاز سریال 100 قسمتی «کیمیا» از مهر + عکس‌های گرجستان - 4,852 بازدید
 8. اسامی آثار بخش مسابقه جشنواره ملی فیلم فجر ۳۶ اعلام شد - 4,837 بازدید
 9. تشییع پیکر مرحوم علی طباطبائی - 4,659 بازدید
 10. سینمای ایران، سینمای هنری نیست/ با وجود مردم، بازیگران مطرح می شوند - 4,547 بازدید
 11. نمایش سنتی پرده خوانی “معرفی جاذبه های تاریخی شهر کرج” برگزار شد+عکس - 4,129 بازدید
 12. کاریکاتور/از سهل انگاری جناب خوان تا ویزیت دکتر!!؟؟ - 4,073 بازدید
 13. نقد و بررسی کتاب “پرنیان” در فرهنگسرای الغدیر شهریار برگزار شد+عکس - 3,989 بازدید
 14. شب یلدا بهانه ای برای باهم بودن - 3,939 بازدید
 15. «شاهزاده روم» و «پینوکیو» به بخش خارجی جشنواره نوجوانان رفتند - 3,871 بازدید
 16. کاریکاتور/13 آبان؛ روز فریاد مرگ بر آمریکا - 3,770 بازدید
 17. نمي توان بوسيله هنر كسب درآمد كرد/ نويسنده نسبت به كارهايش حكم يك مادر را دارد - 3,751 بازدید
 18. نوشتن مانند نقاشی است باید همه پیرامون را به تصویر کشید - 3,728 بازدید
 19. علی طباطبایی بازیگر جوان به سوی خانه‌ ابدی‌ تشییع شد - 3,693 بازدید
 20. نقاشی دیواری، هنر شهرآرایی - 3,636 بازدید
 21. ترکیب دستاوردهای معماری مدرن و کیفیت فضایی معماری گذشته - 3,541 بازدید
 22. هشت سال دفاع مقدس به روایت تصویر - 3,453 بازدید
 23. مریم قهرمانی:امیدوارم روزی برسد که «مذهب» را از «فرهنگ و هنر» تفکیک کنیم/من واقعاً ولنگاری فرهنگی در استان البرز احساس نمی کنم - 3,444 بازدید
 24. عکس های دیدنی “قاب تنهایی” هنرمند البرزی - 3,421 بازدید
 25. استفاده از ترانه «تولدت مبارک» برای همگان رایگان شد - 3,408 بازدید
 26. عکس های دیدنی طبیعت از قاب دوربین هنرمند البرزی - 3,398 بازدید
 27. وقتی کودکان جنگ در دنیای رسانه را نقاشی می‌کنند! - 3,326 بازدید
 28. جواد رضویان با برنامه ˝سه شو˝ به تلویزیون می‌آید - 3,189 بازدید
 29. حضور در فیلم محمد رسول الله، رایحه ای که زندگی من را دگرگون کرد/ تاثیر کارفرهنگی خیلی بالاتر از هزاران سخنرانی است - 3,070 بازدید
 30. همه چیز این روزها منا… - 3,053 بازدید
سانس های سینما پرشین
1 10 الی 12
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما هجرت
1 10:30الی 12:30
2 16 الی 18

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

سانس های سینما ساویز
1 11 الی 13
2 15 الی 17

زیر سقف دودی

کارگردان: پوران درخشنده

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغ شما

تبلیغات